Ana sayfa Manşet Yabancı düşmanı Hollandalı liderin panzehiri: Türk ve Lübnan mutfağı

Yabancı düşmanı Hollandalı liderin panzehiri: Türk ve Lübnan mutfağı

762
0
PAYLAŞ
Vicky Hampton, Hollanda'daki ırkçılığa inat, Ortadoğu ve Türk mutfaklarını gezdi ve sordu: Bunlar olmadan olmaz ki...

Hollanda’daki 15 Mart seçim kampanyası ırkçı sloganlarla Avrupa’da tedirginlik yaratırken, Amsterdam’dan çok sıradışı bir ses yükseldi. Gurme Vicky Hampton, “Göçmen karşıtı politikalar uzak ülkeleri hedef alıyor. Ama onların mutfağı olmadan biz daha mutlu olamazdık” diye yazdı. Türk, Fas ve Lübnan mutfaklarını gezen gurme; humus, gurme ve şiş kebabı ırkçı parti sloganlarının panzehiri olarak tanımladı.

İşte dutchnews.nl web sitesindeki o haber:

Amsterdam, göçmenlik karşıtı politikacıların mevcut dalgası altında. Ama tüm bu ülkelerin mutfağı olmadan nerede olurduk? Gıda yazarı Vicky Hampton, Kuzey Afrika ve Orta Doğu göçmenleri tarafından işletilen en sevdiği restoranları seçti.

Vicky Hampton, Hollanda’daki ırkçılığa inat, Ortadoğu ve Türk mutfaklarını gezdi ve sordu: Bunlar olmadan olmaz ki…

– PVV popülizmine mükemmel bir panzehir. Bir İngiliz göçmen olarak  Hollanda’daki genel seçimlerden birinde oy almayı hak etmiyorum. Fakat tüm anketler korkunç bir gerçeğe işaret ediyor: Geert Wilders formundaki bu sarışın sersemlik. Ülkenin “İslamlaştırılması” ndan korkan, çözümünün Müslüman göçmenleri durdurulması – kısmen İslam ülkelerinden gelen göçmenler üzerine Trump tarzı bir yasak getirilmesi peşinde. On yıldan uzun bir süredir Amsterdam’da bir yemek yazarı olarak, Faslı, Türk, Lübnanlı, Suriye’nin (ki liste devam ediyor) Hollanda’nın başkentinin mutfağını hoşa giden restoranlar için biraz minnettarım.

Aynı şey şüphesiz ki ülke çapında birçok şehir ve kasabadaki yiyecekler için de geçerlidir. Humussuz nerede oluruz, baba ganuş ve kuskus? Böylece, ırkçı PVV’nin manifestosuna doğrudan bir yanıt olarak, Amsterdam’daki en iyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika restoranlarından yedisine gittim.

Müslüman olabilirler ya da olmayabilirler – Bay Wilders’a göre daha fazla fark yaratacağından kuşkuluyum.

MAYDANOZ TÜRK RESTAURANT: Çarpıcı bir şekilde dekore edilmiş fayanslarla Maydanoz’a yürümek, zaten Doğu Akdeniz’in Amsterdam’daki küçük bir dilimine benziyor. Onların kömür ızgarası tüm ızgara etlerine mükemmel bir lezzet katıyor ve otlar ve baharat kullanımları müthiş. Hem sıcak hem de soğuk mezelerden yemeklerin paylaşılmasını bekleyebilirsiniz: Ben özellikle onların ispanaklarını beğendim : biber, domates, çam fıstığı ve kuru üzümle ısırılmış ıspanak. 

ORONTES TÜRK RESTAURANT

 West ve de Pijp Amsterdam’da iki yerde, Albert Cuypstraat’ta bulunan Orontes ve Hugo de Grootplein’de bulunan Orontes West, Türkiye Antakya bölgesine saygı duyuyorlar. Bulmaları zor ürünler alanından ithal ederler ve etli kuzu şişleri, aromalı patlıcan yemekleri ve odun kömürü üzerinde pişirilmiş karışık ızgaralar gibi mükemmel yemekler halinde pişirirler. Nesip Can’ın şarap seçimi de harika. 

BEYRUT RESTAURANT

Beyrouth – Lübnan restoranı, Oud-West Adı Lübnan başkenti Beyruth’da hatırladığım kadarıyla gözde bir Amsterdam restoranıydı (sahibi Kamal Estephan 1990’da 10 yaşındayken açtı). Burada mezza menzili çok büyük – ayrı tabaklardan seçebilir ya da 10 veya 15 kadar bir seçki sipariş edebilirsiniz – bu yüzden genellikle tek başına dolup taşırım. Onların tabbouleh mükemmel: yeşil otlar ve taze otlar güveç.

HUMUS HOUSE

Nieuwmarkt’dan sadece yolda olan Hummus House, resmi olarak Amsterdam’daki en iyi humus merkezi.. Dostum patlıcan ve haşlanmış bir yumurta denedim,nohut iyilik – moreishly lezzetli. Onların asma yaprakları da yumuşak, mükemmel ince baharatlı. Artı, Humus Evi bile teslimatlar yapar. 

Ali Ocakbaşı – Türk restoranı, Rembrandtplein Muhteşem bir şekilde dekore edilmiş iç mekan ve mükemmel servisiyle Ali Ocakbaşı, bir gece geçirmek için klas bir kuruluştur. Yeni başlayanların seçimi, seçiminizi yapabileceğiniz dev bir sepet içinde getiriliyor. En sevdiğim çiğ köfte : bulgur buğdayı ve biberle kıyılmış ince doğranmış çiğ sığır eti, elle topuz silindiri şeklinde kalıplanmış. Onları limon sıkarak limonlu yapraklara sarın yiyin. Lezzetli. Web sitesi

MANA MANA RESTAURANT

 Lübnan ve İsrail restoranı, de Pijp En çok vejetaryen yemekleri sunan Mana Mana, yiyecek severler ve hayvan severler arasında bir hit. Rahat, yarım katlı restoranı sadece yiyeceklerin tadını çıkarmanın yanı sıra iyi şarap ve kokteyllerin tadını çıkarmak için de iyi bir noktadır. Karnıbaharını tahıl ve greyfrut (bunlar bir imza çanağının parçası haline gelir) ile yanı sıra efsanevi humus’larını da kaçırmayın. Web sitesi

KUSKUS KULUBÜ

Fas restoranı, de Pijp Kuşkusuz, şef Wouter Apituley’nin yeri. Paris’teki şef Ömer’in yaptığı kuskus ürünlerine ilham kaynağı oldu. Kuskus Kulübünde sadece üç yemek yiyebilirsiniz: Sebzeler ve mercimekli soslu kuskus; Küspöz ile merguez sosisleri; Veya ‘kraliyet’ kuskus ile bir merguez sosis, bir kuzu kebap ve sığır eti güveç. 9,15 € (iyi bir bütçeyle).
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN HOLLANDA RESTAURANTLARI
http://www.dutchnews.nl/features/2017/03/the-perfect-pvv-antidote-hummus-baba-ganoush-and-couscous/

BİR CEVAP BIRAK