Ana sayfa Genel Ayla filminin ağlatan hikayesi.. İşte o Kore yapımı belgesel

Ayla filminin ağlatan hikayesi.. İşte o Kore yapımı belgesel

1757
0
PAYLAŞ

Ağlatan bir belgesel, yakında  önemli bir film olarak karşımıza çıkacak. Konu Kore’de geçiyor. 1950’lerdeki bir hikaye.. 60 yıl önce, Kore savaşına giden Türk askerlerinin bir Koreli çocukla duygusal hikayesi. Bir yada 25’indeki Süleyman Birbiley, diğeri ane ve babasını kaybetmiş Kim Eunja.. Ona Ayla adını veren emekli astsubay, 1.5 yıl baktığı o evladıyla yıllar sonra nasıl buluştu, nasıl kucaklaştılar onu izleyeceğiz. https://youtu.be/2aqTepoTWVI

Bu olay Koreli bir TV ekibince belgesel yapılmıştı. Aşağıdaki linkten bu belgeseli izleyebilirsiniz. 
Kore Savaşı sırasında ailesini kaybettiği için Türk askerlerinin sahip çıktığı ve gerçek adı Kim un Cu olan Koreli Ayla bu belgeselde çok ağlamıştı. Şimdi Türkiye bu yeni filmle ağlayacak.

Süleyman Astsubay1952'de Kore'de Ayla ile kampta
Süleyman Astsubay1952’de Kore’de Ayla ile kampta

“AYLA BANA SAVAŞIN HEDİYESİ”
Minik Ayla’nın savaşın kendisine bir hediye olduğunu belirten Kore Gazisi Astsubay Süleyman Birbiley, o günleri şöyle anlattı:“ Soğuk bir kış günüydü, beş, altı yaşlarında küçük bir kız çocuğu ağlıyor, feryat ediyor, tek başına kalmış aldık çocuğu, bölüğe getirdik, İsmini telafüz edemediğimizden ismini Ayla Koyduk, bize alıştı bizimle beraber oralıkta maskot gibi dolaşıyor. Nereye gitsek bizimle beraber geliyordu. Hepimiz ona bakıyordu, seviyorduk. Oradaki birlikler bir sene sonra dönüyor bizde bir sene sonra döndük ve Ayla orada kaldı. Sonra Ayla Suwan şehrinde Ankara Okulu açılmıştı bütün birlikteki çocukların hepsini o okula yerleştirmişler” 

Ayla 60 yıl sonra Süleyman Astsubay ile buluşmaya giderken
Ayla 60 yıl sonra Süleyman Astsubay ile buluşmaya giderken

FİLMDE KİMLER OYNUYOR, VİZYON TARİHİ NE?
Yönetmen koltuğunda reklam filmleriyle dikkat çeken Can Ulkay’ın oturduğu dram filmi Ayla’nın senaryosunda ise Sınav, Uzun Hikaye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar’ın da senaristliğini yapmış Yiğit Güralp’in imzası var. Film ocak ya da şubat 2017’de vizyona girecek.

Süleyman Birbiley, 60 yıl sonra manevi kızı Ayla ile buluşmaya eşiyle gitti. Tam bir aile oldular
Süleyman Birbiley, 60 yıl sonra manevi kızı Ayla ile buluşmaya eşiyle gitti. Tam bir aile oldular

Başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay’ın paylaştığı filmin kadrosunda Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Deniz Seviyesi filmindeki performansı ile Milano Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan oyuncu Damla Sönmez, Altan Erkekli, Sinem Öztürk Uslu gibi önemli oyuncular yer alıyor. Filmin müziklerini ise Fahir Atakoğlu üstleniyor.

Ayla’yı Damla Sönmez canlandıracak

3 Mayıs 1987 İstanbul doğumlu güzel ve genç oyuncu 46. Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilmiştir. Güllerin Savaşı’nda Gülrü karakteriyle tanınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK