Ana sayfa Magazin Aleyna Tilki’nin bilinmeyen hikayesi.. Kimdir? Ailesi ne iş yapar? Nereye koşuyor?

Aleyna Tilki’nin bilinmeyen hikayesi.. Kimdir? Ailesi ne iş yapar? Nereye koşuyor?

12268
0
PAYLAŞ
Aleyna'nın ilk yıllardaki görüntüsü

 

Aleyna Tilki.. 2000 doğumlu. 28 Mart’ta dünyaya gelmiş.. Bu satırları yazarken, henüz 16’sında, 17’ye basacak. Yani reşit yaşta değil.. Oy kullanamaz, milletvekili adayı olamaz… Tabi içkili mekanlarda sahneye de çıkamaz.. Ama çıkıyor… “Cevapsız çınlama’ adlı parçası da 6 ayda 250 milyon kişi tarafından izlendi. Bir gecede 20-30 bin Tl aldığı oluyor. Fanları milyonlarca.. Herkes onu konuşuyor ve  devlet Ailesini ‘evladına sahip çıkmadı’ diye soruşturuyor. Annesine 750 bin Tl’ye ev aldı deniyor, bu yalanlanıyor. Erotik dansı hep dillerde..

Hürriyet’ten Hakan Gence ile yaptığı röportaj başta olmak üzere medyadaki sözlerinden sizin için derledik Aleyna’yı

Kim peki bu sarışın, kıvrak vücutlu, lolita kimlikli kız.? Nereli?

Aleyna, Trabzon Of’lu bir anne ile Konyalı bir babanın kızı. Şöyle anlatıyor kökenlerini ve küçük yaşlarının hikayesini: “Annem Trabzonlu, babam Konyalı. Dört yaşıma kadar Konya’da yaşadım.Sonra İzmir’e taşındık”

Aleyna Tilki, bu görüntüsüyle hatırlanıyor

Aleyna’nın annesi babası ne iş yapıyor?

Şöyle anlatıyor Aleyna Tilki: “Babam askeriyede memur, onun işi dolayısıyla önce Konya’dan İzmir’e, 10 yaşımdan sonra da İstanbul’a taşındık.”

İlk ne zaman kamuoyunun önüne çıktı?

Ekim 2014’de, ekran karşısındaydı. Henüz 14 yaşındayken “Yetenek Sizsiniz Türkiye ”  programına katıldı. Acun’un programında “Gesi Bağları’nı seslendirdi.Başarılı oldu. Adını duyurmaya yetmişti bu..”Televizyonda görünürsem şansım açılabilir diye düşünerek, 14 yaşımda ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasına katıldım. Yarıfinale kadar ilerledim.”

Aleyna’nın ilk yıllardaki görüntüsü

Ama bundan 6 yıl önce, yani 8’indeyken yerel Tv’de çıkmıştı izleyici karşısına ve oradan almıştı enerjisini: “Sekiz yaşımda yerel bir televizyon kanalının şarkı yarışmasına katıldım. O gün ayakta alkışlandım, madem bu yaşımda insanlar beni alkışlamak için ayağa kalkıyor, o zaman bundan sonra da şarkı söylemeliyim diye düşündüm ve bu işi yapmaya karar verdim.”

Asıl çıkış yaptığı parça neydi?

Acun’un programından sonra hızla müzik çalışmalarını sürdürdü. 16 yaşında yani 2016’da Emrah Karaduman’la ‘Cevapsız Çınlama’ yı seslendirdi. İnanılmaz bir ilgi gördü. 6 ayda 250 milyon kez izlendi bu parça. Peki Aleyna nasıl yorumluyor bunu:

“Ben hem şarkıya hem de klibe güveniyordum. Ama bu kadar hızlı yükselmesini beklemiyordum. İnsanların beni sadece sesim veya görüntüm için değil, bütün olarak sevdiklerini düşünüyorum. En çok ruhumu hissettiler sanırım.

Aleyna, annesi Havva Tilki ile yaz tatilinde.. Şöhret olmadan önce

Aile ne diyordu bu ilgisine?

” Ailem bana hep çok güvendi ve beni özgür yetiştirdi.  Annem çok güzel şarkı söyler. Ben de evde sürekli onun dinlediği şarkılarla büyüdüm. Daha üç yaşımdayken annem evde Beyoncé, Shakira çalar, ayrıca bana onların dans koreografilerini ezberletirdi.”

 

 

Lise sonda şimdi, hedef ne? Niye aksanı var?

– Okulda yıllardır İngilizce eğitimi görüyorum. Bir yandan da Rusçayı çok seviyordum ve öğrendim. Evde Rusça konuşuyorum. Bu da aksanıma yansıyor. Arada kafam karışıyor.

Erken yaşta gelen şöhrete karşı ne diyor?

– Küçükken önümde seyirciler olduğunu hayal ederek gözlerimi kapatır, onlara ellerimi uzattığımı düşünürdüm. Çekeceğim kliplerin senaryolarını küçük yaşta aklıma yazmıştım bile.

Aleyna havuz başında

SOSYAL MEDYAMI BİLE AİLEM YÖNETİYOR

Yine de müzik dünyasına 18 yaşın altında giren örnekler; Küçük İbo, Küçük Onur gibi örnekler… Hiçbiri artık piyasada yok. Bir anda kaybolma ihtimaline hazırlıklı mısın?

– Ruhuma güveniyorum. Sadece sanat yapmak istiyorum, kaygan zeminler beni korkutmuyor.

Sanat sana ne ifade ediyor?

– Sanat benim için insanların ruhuna kırmızı bulaştırmak. Ben bunu becermek istiyorum.

Aleyna’nın, pek kullanmadıı kırmızı elbisesi

Peki insanların ruhunu boyarken bu işin eğitimini de alıyor musun?

– Şimdiye kadar müzik eğitimi almamıştım. Ama şimdi sesimi kaybetmemek için vokal koçuyla çalışmalara başladım. Kaygım yok.

Bu sektör için ‘Kurtlar sofrası’ derler. Bu yaşta konserler, sahne çalışmaları… Kendini nasıl koruyorsun?

– Annem, babam hep yanımda. Sosyal medyamı bile bazen onlar yönetiyor. Konser günleri mutlaka benimle geliyorlar. Arkamda oldukları sürece başıma bir şey gelmez.

Kazancını ailene mi veriyorsun?

– Hayır, paraları ben alıyorum, hepsini biriktiriyorum. (Gülüyor)

Peki hayatta nelerle derdin var?

– Dokuz yaşımdan beri psikolojiye ve felsefeye ilgiliyim. Parapsikolojiye ve kişisel gelişime de meraklıyım. Küçük yaşlardan beri insanların ruhlarının renklerini hissediyorum. Uğurlu rakamlarını biliyorum.

Aleyna’nın klasik pozlarından birisi.

Senin ruhunun rengi ne?

– Önceleri rengim dinginliğin rengi olan maviydi. Ama zamanla değişti ve kırmızı oldu. Tutku, hız, sahne, seyirci… Bu yüzden karanlık yok.

Selda Bağcan benim için bir tutku

** Dünya starı olmak istiyorum. Bu yüzden küçük yaşta müzik dünyasına girmek benim için büyük artı oldu. Sürekli yabancı dil çalışıyor, vizyonumu geliştirmek için elimden geleni yapıyorum.

** Selda Bağcan benim için bir tutku. Onunla düet yapmak benim için büyük bir lütuf olurdu.

** Konservatuvara gitmek yerine alaylı olarak müzik yapmak istiyorum. Hayalim psikoloji okumak.

** Yedi yıldır üzerinde çalıştığım bir kitap var: ‘Deli Kız ve Sigara Yanıklı Dilenci’. Bu kitapta roman ve kişisel gelişimle yeni bir kategori yarattım. Üç boyutlu yazıyorum ve yazdıklarım çok net anlaşılmıyor. Bir cümleyi bile anlamak için birkaç sefer okumak lazım.

Aleyna’nın son dönemdeki görüntüsü

Söyleşinin perde arkası: Fotoğraf çekimine annesiyle geldi

** Aleyna Tilki’yle çekim için bir araya geldiğimizde ilk iş olarak yaşını soruyorum: “16” diye cevap veriyor. Tahmin ettiğimden de küçük. Çekime annesiyle geliyor. Bu onun ilk röportajı ve Aleyna biraz çekingen, tedirgin duruyor…

** Önce çekime başlıyoruz. Üzerindeki kıyafetleri gösterip “Hepsi dolabımdan. Klipte de kendi kıyafetlerimi giydim. Sokakta nasılsam çekimlerde de öyle görünmek istiyorum” diyor.

** Yanına şarkının sahibi olan ve birlikte düet yaptıkları DJ Emrah Karaduman gelince biraz rahatlıyor. Lise 3’üncü sınıfa geçen Aleyna, müziğin derslerini ve okul hayatını etkilemediğini savunuyor. “10 yıl sonra kendimi tüm dünyanın beni dinleyeceği bir müzisyen olarak hayal ediyor ve bu yolda yürüyorum” diyor.

Emrah Karaduman: ‘Hem sesi hem kendi güzel’

‘Cevapsız Çınlama’, aslında beste ve düzenlemeleriyle tanınan DJ Emrah Karaduman’ın projesi… Yani şarkının mimarı o. 29 yaşındaki müzisyen şimdiye kadar Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Bengü, Demet Akalın, Murat Boz ve Hadise gibi birçok isimle aranjör olarak çalıştı. Karaduman, Aleyna Tilki’ye iki yıl önce televizyonda kanalları karıştırırken rastladığını söylüyor: “‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasında denk geldim kendisine. Hem sesi, hem kendi güzel, sahne enerjisi müthişti. Dans yeteneği de büyük bir artı oldu. İki yıldır birlikte çalışıyoruz. Şarkı bittiğinde güzel bir çıkış olacağını tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Yenilikçi altyapıların ilgi çektiğine inanıyorum.”

BİR CEVAP BIRAK