Ana sayfa Farklı Haber Giacometti sergisini görmeniz için 7 sebep

Giacometti sergisini görmeniz için 7 sebep

707
0
PAYLAŞ

Giacometti sergisini görmeniz için 7 sebep

Pera Müzesi’nde, dünyanın en ünlü heykel sanatçılarından Alberto Giacometti’nin kapsamlı bir sergisi açıldı. Sergide, sanatçının çocukluğundan son günlerine kadar yaptığı resim ve heykellerden seçilmiş 123 eser yer alıyor.  Sergi, 26 Nisan’a gezilebilir.

1- MODERN ZAMANLARIN EN ÜNLÜ VE EN PAHALI HEYKELTRAŞI

2010 yılında Yürüyen Adam 1 adlı heykeli 104.3 milyon dolara satılarak, henüz aşılamamış bir rekor kırdı.

2- GIACOMETTI’NİN ELİNDEN PARİS SOKAKLARI

 

Gezindiği sokaklar, Paris’in meydanları, anıtlarıyla gösteren çizimler. 150 taşbaskıdan oluşan kitap Giacometti’nin ölümünden üç yıl sonra basılabilmişti.

3- HAYATTA VE SANATTA GENÇLİK VE YAŞLILIK

 

Giacometti’nin hem çocukluk dönemi eserleri hem de en son yaptığı heykeller bu sergide yer alıyor. Mesela kardeşi Diego’nun 12 yaşındaki meşhur heykeline baktıktan sonra bir başka salonda 62 yaşındaki halini de görebilirsiniz. Bu iki Diego heykeli bize hem bir sanatçının nereden nereye geldiğini gösteriyor, hem de bir insanın yaşlanması hakkında derin düşüncelere sevk ediyor.

4- KÜÇÜK ATÖLYEDE BÜYÜK BİR DÜNYA

 

1926’da kiraladığı 23 metrekarelik küçük atölyesini dünya çapında bir sanatçı olduğunda bile, müzelerin peşinde koştuğu heykellerini burada yaptı. Atölyesinde çekilmiş fotoğrafla onun 23 metrekarelik büyük dünyasını da tanıtıyor bize.

5- İLK HEYKELİ DE GELDİ

 

1901 yılında İsviçre’nin İtalyanca konuşulan küçük bir köyünde doğdu. Babası döneminin ünlü ressamlarından Giovanni Giacometti’ydi. Babasının atölyesinde yetişti. 13 yaşında yaptığı iki eser, kardeşi Diego’nun büstü ve babasının atölyesini de gösteren resim, onun bütün kariyerinin başlangıcı oldu.

6- SÜRREALİSTLERİN ARASINDAN KOVULDU

 

1930’larda Paris’te fırtına gibi esen Sürrealistlerin arasında yer aldı. Dergilerinde yazılar yazdı, desenleri yayımlandı. Andre Breton, Paul Eluard ile dostluk etti, Salvador Dali onun hakkında övgü dolu satırlar yazdı. Bu dönem yaptığı sürrealist heykeller Sürrealizmin simgeleri arasında yer aldı.

7- KADINLAR BİRER SELVİ AĞACI

 

Heykellerindeki ağaçlar birer kadın, kadınlar birer ağaç gibi. Büstler ise kaya, kayalar büst gibi. Sergideki ‘Büyük Kadın’ heykeli neredeyse gerçek boyutlarda bir ağaç.

 

 

BİR CEVAP BIRAK