Ana sayfa Ada'dan Haberler Ünlü yönetmen Hiner Salim, Büyükada’ya film çekmeye geldi

Ünlü yönetmen Hiner Salim, Büyükada’ya film çekmeye geldi

778
0
PAYLAŞ
Ünlü yönetmen Hiner Salem, Büyükada'da film çekmek için ön hazırlıkları tamamlıyor

Büyükada bugünlerde ünlü sinemacılara ev sahipliği yapıyor. Paris’te yaşayan Irak asıllı ödüllü yönetmen Hiner Salim (Hiner Saleem), yeni çekeceği film için Büyükada’yı seçti. Görüntü yönetmenliğini  Yunanistan’dan Andreas Sinanos’un yapacağı fimin çekimleri 2 ay sürecek.

Hiner Salim, uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül almış bir yönetmen.  1965’te Irak Kürdistanı’nda doğan Salim, 17 yaşında eğitim için İtalya’ya gitmiş, ardından Paris’e yerleşmiş.

En çok bilinen filmi Vodka Lemon, Venedik ve Münih Film Festivali’nde büyük ödül aldı.   Kilometre Zero filmi, Saddam’ın Kürtlere dönük ayrımcı politikalarını ele aldı. (2005) Bu film, sonradan Yılmaz Erdoğan ile evlenen Belçim Bilgin’in rol aldığı ilk filmdir. (https://youtu.be/CnfScOVpyDE )

Ünlü yönetmen Hiner Salem, Büyükada’da film çekmek için ön hazırlıkları tamamlıyor

Salem’in  2013 yapımı filmi  My Sweet Pepper Land,  Cannes Film Festivali’nde “Un Certain Regard” (belirli bir bakış) kategorisinde yarıştı. Filmde İranlı ünlü yıldız ve aktivist Golshifteh Farahani ile Türk oyuncular Korkmaz Arslan, Suat Usta, Feyyaz Duman da yer aldı.

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ DE ÖDÜLLÜ

Görüntü yönetmeni Andreas Sinanos da önemli yapımlara imza atmış bir isim. Son filmi Rüzgarın Hatıraları, Altın Portakal’da görüntü dalında ödüllendirildi. Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır da bilinen filmleri arasında.

Görüntü Yönetmeni Andreas Sinanos, Büyükada’da

ÇEKİMLER ŞUBAT’TA

Şubat ayı içinde Büyükada’da başlayacak çekimlerde kullanılacak mekanlar belirlendi. Senaryonunun içeriği ise ‘Modern bir kara mizah’ olarak aktarılıyor. Filmin konusunun evrensel olduğu, Büyükada’da geçtiği için yerel unsurların da içerikte yer aldığı öğrenildi. Filmin Türkiye yapımcısı ise İstanbul Film Prodüksiyon.

Filmdeki oyuncular ise henüz netleşmedi.

 

BİR CEVAP BIRAK