Uğur Yücel, Beren Saat ile Büyükada’da film çekecek

HABERHAKKİ.COM (ÖZEL)

Ünlü yönetmen ve oyuncu Uğur Yücel, yeni bir film projesi için Büyükada’yı mekan tuttu. Filmin başrolünde Beren Saat ile birlikte yer alacak olan sanatçı, emibiyle birlikte bir süredir Büyükada’da ön hazırlıklarını yapıyor.  Teknik ekiple birlikte film mekanlarını seçen Yücel, Temmuz ayında ‘motor’ diyecek.

Uğur yücel, beraberindeki Beren Saat ve film ekibiyle birlikte önceki akşam Ada’nın keyifli meyhanelerinden Prinkipo’daydı. ‘Fıstık Ahmet’ lakabıyla bilinen Ahmet Tanrıverdi’nin konuğu olan ekip, hoşça vakit geçiririrken filmin detayları üzerinde fikirleri paylaştı. Haberhakki.com’un edindiği bilgiye göre,filmin konusu hayatın içinden ve çok çarpıcı.

 TMC Film’in yapımcılığını üstleneceği “Benim Dünyam” isimli filmde Beren Saat, doğuştan kör, sağır ve dilsiz bir kızı canlandıracak. Filmde Beren Saat’in çocuk yaşlarda hayatına girecek olan Uğur Yücel, onun bütün fiziksel engellerine meydan okuyarak üniversiteye girmesini sağlayacak. Sağır ve dilsiz bir çocuğu hayata bağlayan, ona konuşmayı öğreten bir yetişkin,g ün gelir monuşma yeteneğini kaybeder. Ve bu kez roller değşir; yetiştirdiği çocuk  onu hayata bağlayacak ve konuşturmaya çalışacak.
Yeni film, “Black”(Siyah) isimli filmin projesinden uyarlanacak. 

Türkiye şimdi bu iddialı filmi bekliyor.

BLACK FİLMİ ÇOK ETKİLEYİCİYDİ

Bebekken geçirdiği bir hastalık sonucu kör ve sağır olan Michelle adında küçük bir kız ile ona insan gibi yaşayabileceğini gösteren hocası Debraj’ın öyküsü, bildik kalıpların dışında bir diyalogu anlatıyor.
Anlatmaya çalıştığı dramatik hikaye, tiyatral oyunculuk gösterileri, yerinde mekan-ışık seçim ve çekimleri bir yana Black filmini izlediğim süre boyunca düşüncemi meşgul eden Hint diline dair sözcüklerin yumuşak ve şiirsel tınısı oldu. Çünkü film, Hint-Amerikan ortak yapımıydı ve hikaye kahramanları cümlelere Hintçe başlayıp son kelimeleri İngilizce olarak tamamlıyorlardı çok zaman. Geçmişinde uzun zaman İngiliz sömürgesi olarak kalmış Hindistan’da çekilen Black için bu tavrın kasıtlı olarak sergilendiğini, aslında yerel nüfusun büyük çoğunluğunun saf denilebilecek şekilde Hintçe konuştuğunu, hatta dünya üzerinde en çok insanın konuştuğu ikinci dilin Hintçe olduğunu öğrenince içim rahatladı. Tüm dünyanın tek bir dil konuşması bir kabus olurdu ancak.
İlk cümlelerimden de anlaşılabileceği üzere, hakkında söyleyeceklerim zihnimde belirmeye başladığı andan itibaren, filmi övmek ile yermek arasında gidip geliyorum. Zira hiç de arkası boş bir film değil, idealist, kuvvetli bir anlatımı var ve bunu sevdim. Öte yandan ortaya koyduğu felsefenin bazı kısımları tam manasıyla ahmakçaydı, böyle bir manevi körlüğe sinirleniyor insan izlerken.
Filmde yer alan aktör ve aktrislerin, abartılı tavırlarına rağmen bir hayli başarılı olduğunu söylemeliyim. Michelle’in küçük hali Ayesha Kapoor, karanlığın içinde kaybolmuş, öfke ve isyan içindeki küçük kızı son derece doğal bir şekilde oynuyordu. Rani Mukherjee de aynı inandırıcılık içinde bir yetişkin olan Michelle’in duygularını perdeye yansıtırken, sadece yürüyüş şekli biraz göze batıyordu. Kör ve sağır bir kadını oynuyor olmasının, paytak ve yaylanır gibi yürümesini gerektirdiğini sanmıyorum. Amitabh Bachchan ise görmüş geçirmiş, bilge Debraj karakteriyle mükemmel uyum sağlamış, halinden geçen binbir çeşit ifadeyle oyunculuk dersi veriyordu. Özellikle onu izlemekten büyük keyif aldım filmde.
Black, Hintli yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin özene bezene çektiği, Doğu felsefesine yaslanan diyaloglarıyla derinleşen, güzel bir film. İzlemeye değer.

(YASAL UYARI: HABER VE FOTOĞRAFLAR , KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ)

 

Beren Saat, film çekimi için Büyükada'ya geldi, Prinkipo'da oturdu .(FOTOĞRAF. HABERHAKKİ/ ÖZEL)

Beren Saat, film çekimi için Büyükada’ya geldi, Prinkipo’da oturdu .(FOTOĞRAF. HABERHAKKİ/ ÖZEL)

Uğur Yücel, Beren Saat ve ekibiyle Büyükada'da film çekimine geldi. Prinkipo'da buluştu

Uğur Yücel, Beren Saat ve ekibiyle Büyükada’da film çekimine geldi. Prinkipo’da buluştu

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz