Türkiye-Suriye silahlı kuvvetleri karşılaştırması

Bülent EFE-Haber Hakkı

Suriye’nin Lazkiye açıklarında bir Türk jeti düşürüldü.

Akçakale ilçesine top mermisi düştü 5 sivil hayatını kaybetti.

Aylardır bozulan Türkiye-Suriye ilişkileri bu son olayla iyice gerildi. Şimdi Suriye güçlerine Ankara’nın vereceği yanıt merakla bekleniyor.

Uzmanlar NATO’nun 5. maddesinin uygulamaya geçemeyeceğini belirtiyor. 5. maddeye göre üye ülkelerden birine yapılmış saldırı tüm NATO üyelerine yapılmış sayılıyor ve karşı saldırı için müttefiklere zemin oluşturuyor. Uzmanlar bu maddenin ancak topyekun bir tacizde kullanabileceği konusunda hemfikir.

Kulislerde ise Türkiye’nin NATO desteği almadan bir saldırı yapabileceği tartışılıyor.

Peki Suriye ile Türkiye arasındaki güç dengeleri nasıl? Silahlı Kuvvetlerin arasındaki değerlendirmelerde hangi taraf ağır basıyor?

Türkiye-Suriye arasındaki güç dengesi

Bağımsız kaynaklara göre Türkiye askeri güç sıralamasında dünya sıralamasında 6. sırada. Türkiye’nin  40 milyona yaklaşan bir asker potansiyeli var. Ordu da bulunan aktif silahlı personel ise 612.900 civarında.

Suriye ise 11 milyon 550 bin kişilik bir asker potansiyeli ile dünyada 35. sırada. Ordusunda ise 304 bin personel mevcut

Hava kuvvetlerinde Türkiye’nin üstünlüğü mevcut. Türk Hava kuvvetleri 1.940 savaş uçağına sahip, Suriye ise 830

Ağır topçularda ise Suriye Türkiye’yi geçiyor. Suriye ordusunun 2.160 ağır topu bulunuyor. Türkiye’nin sahip olduğu sayı ise 1.838

Denizlerde ise Türkiye önde. Toplam deniz kuvvetleri ünitelerinde Türkiye 265- Suriye 19 sayısına ulaşıyor. Türkiye’nin 19 fırkateyni, 16 denizaltısı varken, Suriye sadece 2 fırkateyne sahip.

Toplam kara silahlarında ise Türkiye’nin bariz üstünlüğü var. Türkiye kara bazlı ağır silahlarda 69.774 silaha sahipken Suriye için bu sayı 25.406

Türkiye savunma için 25 milyar dolarlık bir bütçeye sahipken Suriye savunma bütçesine 1 milyar 800 milyon dolar ayırıyor.

 

İşte bağımsız kaynaklara göre ayrıntılı Türk-Suriye silahlı gücünün karşılaştırılması:

 

1 Yorum

Cevap Yaz