Sadullah Ergin’den 4. yargı paketi açıklaması

 

Kamuoyunda “4.Yargı Paketi ” olarak bilinen düzenlemeler Meclis Başkanlığı’na sunuldu.(7 Mart 2013) Aşağıdaki linkten, şu tasarıyı tıklamalısınız

 

http://www.haberhakki.com/genel/4-yargi-paketi-mecliste-iste-tasarinin-tam-metni.html

“İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlanda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”

http://www.tbmm.gov.tr/guncel_tasari_teklifler.htm

ERDOĞAN’IN AÇIMLADIĞI DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ İÇİN TIKLAYINIZ

http://www.haberhakki.com/manset/demokrasi-paketinde-kurt-siyaseti-ne-kazandi.html

 

 

Adalet Bakanı Sadullah Ergin 4. yargı paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Ergin,  ”Burada komisyon raporunun hazırlanması, raporun dağıtılması gerekiyor. Raporu dağıttıktan ve 48 saat geçtikten sonra Genel Kurul gündemine alabilecektik. Umarım bu hafta içinde bu işlemleri biter. Önümüzdeki haftadan itibaren bu paket Genel Kurul’da görüşülmeye hazır hale gelebilir”açıklamasında bulundu. Ergin, bu paket yasalaşmadan meclisi tatile girmesine arzu etmediklerini belirterek, Haziran ayı içerisinde yasalaşacağını umut ettiğini belirtti.

4. Yargı Paketi’ne ilişkin soru üzerine, Ergin, “4. yargı paketi dediğimiz şey Türkiye’nin Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nde, şu ana kadar çok da olumlu olmayan karnesini pozitif etkileyen önemli bir adım olacak. Bakanlar Kurulu’nda takdimimizi yapacağız. Getirmiş olduğumuz düzenlemelerin siyasi değerlendirmesini bu toplantılarda yapacağız” dedi. Bu sevkin bu dönem içerisinde yapılabileceğini anlatan Ergin, bu yargı paketinin Genel Kurula gelmesinin muhtemelen tatil dönemine geleceğini ifade etti. Ergin, 2012 yılı içerisinde 4. Yargı Paketi’nin parlamentoda yasalaşma sürecini sağlamış olmayı umut ettiklerini söyledi.

YARGI PAKETLERİ

Yaşar’ın ‘Yargı paketinin devamının gelip gelmeyeceğini’ sorması üzerine, Ergin, “Türkiye’nin yaşadığı problemler var. Türk yargısının içinde olduğu sorunlar var. Bütün bunların aşılması için sistematik bir çalışma yaptık. Bu çalışmanın parçaları bunlar. Bizim yaptığımız bütün çalışmalar 2009 Temmuz-Ağustos ayında deklare ettiğimiz ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin birer parçasıdır” diye konuştu.

Bakan Ergin, “Bugün atmış olduğumuz konular hava durumuna göre attığımız adımlar değil, sistematik çerçevede Türkiye’deki konuların çözümü adına atılmış konulardır” dedi. Hukukun yaşayan bir süreç olduğunu anlatan Ergin, Türkiye’de gelişen şartlara göre mevzuatın yaşamasının gerektiğini bildirdi. Ergin, Türkiye’nin yapısal olarak bir dönüşüm sürecine girdiğine dikkati çekerek, 2009′da Yargı Reformu Strateji başlığı altında bir belge açıklandığını ve bu bölgede Türkiye kısa, orta ve uzun vadede yapılacakların anlatıldığını ifade etti. “Kısa, orta ve uzun vadede yapılacaklarla ilgili takvim belirledik” diyen Ergin, iki yıl içerisinde kısa, 2-4 yıl arasında orta ve 4 yıl üzerinde ise uzun vadeli önceliklerin olduğunu bildirdi. Ergin, “Şu anda biz tüm bu önceliklerimizin yüzde 70′ini karşılamış durumdayız iki senede. Türkiye’nin problemleri gerçekten fazla olduğu için belli bir süreçte bunarın aşılması gerekiyor. Ama Birinci Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin yüzde 70′ini revize ettiğimiz için şimdi yeni hedefler belirleme noktasında eylem planını güncelliyoruz” şeklinde konuştu.

Yaşar’ın “Avrupa’daki yargı sistemini her anlamda yüzde 30′luk bir oran kaldı diyebilir miyiz” sorusuna, Ergin, “Avrupa’dan çok iyi olduğumuz noktalar var, evrensel hukukla örtüşen bir çizgiye gelmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun ölçüsü İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki karnelerimizdir. Şu anda Türkiye’nin İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki karnesi olumsuz” dedi. Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi ülkeler arasında en çok ihlali olan birinci ülke olduğuna dikkati çeken Ergin, bunun altında hukukun ayaklar altına alınması, insan haklarının çiğnenmesi gibi hadiselerin olduğunu ifade etti. Bunun telafisinin, panzehirinin demokratik standartların yükseltilmesi olduğuna dikkati çeken Ergin, gerekli tedbirlerin alınması olduğunu belirtti.

TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİ

Yaşar’ın, ‘tutuklu milletvekillerinin şartlı tahliye edileceği iddialarını’ hatırlatması üzerine, Ergin, “Bizim yapmış olduğumuz düzenleme somut olaylara ilişkin yapılmış bir düzenleme değildir. Bu paket içerisindeki genel olarak Türk yargısının ihtiyacını duyduğu ve belli noktalarında yaşanan tıkanmalarla ilgili düzenlemelerdir” dedi. Türk Ceza Yasası ve Ceza Usul Yasası’nın 2004′te yapıldığını hatırlatan Ergin, o tarihlerde adli kontrol hadisesinin şüpheli ve sanığın tutuksuz yargılanmak üzere belli tedbirlerle salıverilme işlemi olduğunu söyledi. Ergin, hükümetin vermiş olduğu tasarıda üst limit olmadığını anlatarak, şüpheli ve sanıkla ilgili üzerine hangi suç atılmış olursa olsun hakimin takdiriyle o kişinin tutuksuz yargılanabileceği şekilde adli kontrol tedbirlerinin uygulanabileceği şekilde tasarının o dönem parlamentoya geldiğini söyledi. Ergin, “Geçtiğimiz 6-7 yıllık uygulamaya baktığımızda 3 yıl limiti vardı kanunda. Üst sınırı 3 yıla kadar olan fiiller için adli kontrolle salıverebiliyordu ilgili kişiyi. Bunun uygulamasının pek olmadığını gördük Çünkü zaten üst sınır 3 yıla kadar olan fiillerde çoğunluğunu tutuksuz yargılıyordu mahkemeler. Onun için bu üst sınır limiti hakimlerin takdir hakkını sınır veren ve adli kontrol uygulamaların işlevsiz bırakan bir sebep oldu” diye konuştu.

Bakan Ergin, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Taksirli bir suç işlemiştir işlediği suçlar ağır olduğu için vicdanen Hakime bir takdir hakkı veriliyor, hakim bunu il dışına çıkmama, evinden çıkmama, belli bölgelere gitmeme şartıyla ‘bazen tutuksuz yargılayacağım’ diyebilir. Ama bu hakimin takdirinde tamamen. Genel olarak sistemin tıkanmışlığına bir tedbir olarak getirilmiş düzenlemedir. Şu yararlanacak bu yararlanacak bunu ne siyasetçiler ne bürokratlar yararlanabilir diyemeyiz. Net olarak bunu kararlaştıracak hakimdir. Tutuklu yargılamaların tamamına özgü bir düzenlemedir.”

YASA DIŞI TELEFON DİNLEMELERİ

Yaşar’ın “Yasa dışı telefon dinlemelerine ağır ceza getiriliyor, ses kaydı yayınlayanlara da ceza getiriliyor. Bu konuyla ilgili tedbir alma gereği neden doğdu” sorusuna, Ergin, “Türkiye’de uzunca bir zamandan beri özel hayatın gizliliği, mahremiyetin gizliği, iletişimin, anayasada belirtilen iletişim hakkı anayasal haklar ama Türkiye’de bir süredir şöyle bir endişe var. ‘Dinleniyoruz, biz de dinleniyoruz’, insanlarda böyle bir şehir efsanesi insanlarda güvensizlik var” cevabını verdi. Ergin, Türk Ceza Kanunu’nun 132. 133. ve 134′üncü maddelerinde dinleme ile ilgili düzenlemenin olduğunu ifade etti.

CMK 250′İNCİ MADDEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Yaşar’ın ‘CMK 250′nci maddesinin değiştiğini, üst düzey bürokratlara soruşturma açmanın izne tabii olduğunu hatırlatması üzerine, Ergin, “Hukuk yaşayan bir süreçtir, bu anlamda hukuki süreç mevzuat altyapısı değişen şartlara göre kendini yenileyebilmelidir. Her yıl bu yeni mevzuatın uygulamadan kaynaklı aksayan yönlerini değerlendirdiğimiz çalıştaylar yapıyoruz” diye konuştu. Geçmiş dönemde yaşanan yargılama sonuçlarının masaya yatırıldığını anlatan Ergin, yasa koyucunun maksadının, varmak istediği sonucunun değerlendirildiğine işaret etti. 3. ya da 4. Yargı Paketi’nde yapılan düzenlemelerin bu anlamda düzenlemeler olduğuna dikkati çeken Ergin, 250. madde çerçevesinde çok önemli yargılama görevlerinin yapıldığını anlattı.

195 Yorumlar

  • zaten 3. yargı paketi ile adalet ve kalkınma partisi yapılan adaletsizlik ile her kesi hayal kırıklıgına uğrattı ( bu kanun yürürlüğe girdiği tarih itibarı ile açık ceza evinde olup cezası 1 yıl ve altı olanlar salıverilr demekle kanun yapanlar ve yakınları 1 yılın altında cezası var ise o gün teslim olup ertesi gün salıverildi bu kanuna göre o gün teslim olma şartını bilen yalnız kanunu yapanlar idi ve bu şekilde bir çok kişi salıverildi dayısı olmayanlar için yatmaya devam ee nede olsa bal tutan parmağını yalar fakat üzüldüğüm nokta sayın başbakanımızın adaletine okadar inanmıştım ki bu kanundan hala onun haberi olmadığını düşünerek kendimi teselli ediyorum……

  • savas arkadaşıma katılıyorum.benim eşiminde 3 ay kesinleşmiş cezası vardı.haberimiz bile olmadan 1 günlük uygulama yapıldı günü birlik girip çıktılar eşim ise ceza evinde suçu 6 aydan az ceza almak.adalete güvenmek istiyor ve yeni yıla insanların yani hakedenlerin salıverilip sevdikleriyle bir arada olmasını istiyorum.bütçe görüşmelerinden sonra 10 koca gün var.neden yılbaşı sonu……. 100 kişilik açık ceza evleri 350 kişiyi yatırıyor.insanlar kapı önlerinde merdiven altlarında.denetimli serbestliği hakedenler için el insaf diyorum.

   • ruya arkadasıma katılıyorum benımde nısanlımın kesınlesmıs cezası vardı haberımız bıle olmadan bı gunde alındı ıcerı ve bızım herseyımız hazırken dugun tarıhımız evımız yuce allahım sızlerın ve benım yar ve yardımcımız olsun sucsuzların bıan once salınıverıp aılelerınde kavusmalarını ıstıyorum ve sızlere yalvarıyorumm sucsuzları salın hepımız ıcın bu acı son bulsun

  • mahkum yakınlarının yeni yıl umutlarını hiçe saymayın lütfen en azından suçuna ve cezasına göre çıkarın şu denetimli serbestlik yasasını eşler ve çocuklarda sevinsin.kimse benim başıma gelmez demesin.eşim 10 sene önceki eski eşle olan tartışmadan 3 ay aldı.bense 2 senelik evliyim.hakettimi derseniz kesinlikle hayır.boşanalı olmuş 8 sene bu nasıl bi sistem aklım almıyor.yetkililer lütfen duyun bizi artık.2013 e eşimle ve çocuğumda babasıyla girmek istiyor.

  • 4 üncü yargı paketinin mutlaka çıkması gerek neden diyeceksiniz çünki şu anda yatmakta olan bir kardeşimiz var ve hiçbir suçu olmadan tutukludur bir hakimin anlamadan sormadan soruşturmadan ceza vermesi ve bu insanın 9 yıla kadar hapsi istenmesi ve aynı zamanda evliliğinin yıkılmasına yani dağılmasına sebep olmuştur 2 erkek çocuğu ortada kalmıştır ve büyük oğlu 8 yaşında okulda kavga çıkaran kimseyi dinlemeyen bir çocuk oldu 3yıldır babadan ayrı sayın başbakanım en az 3 çocuk diyorsunuz benise 1 çocuk diyorum ve kendime bir parti kuracağım SHP partisi bu partiyi yükseltecem artık türkiyede askerinden polisine avkatından savcısına kadar adam gibi çalışacaklar çocuklarımız kinle nefretle büyümeyecek

    • bende sizin gibi mahkum yakiniyim 17 ay cezasi var 4 aydir yatyo biliyorum cezasi ne kadar az diyceksiniz bebegim tam bir haftalikti babasini ziyarete gittgi gún almislar elimde kúcúcuk bir bebekle kaldim o kadar zor ki esimde sucsuz yere yatiyor allah herkezi sevdiklerine kavustursun minik oglumuda babasina insallah

  • slm benimde eşim cza evinde ve tirafik kazası 4 yıl 5 ay 10 cezaverdiler sanki teroris bu hukuku anlamıyorum 4 paketten birşey çıkacakmı bilgisi olan paylaşsın perişan olduk 18 aydır başkanımız duyun sesimizi imralıyı bırakın billetinizi duyunnnnnnnnnn,

  • denetimli serbestliğin artması için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. ve ben kendi adıma bunu sonuna kadar destekliyorum. çünkü eşim 2006′da işlemiş olduğu yağmalamadan 2 yıl 1 ay hapis cezası geldi. şu an içerde ne olur denetimli serbestlik olsun

 1. 4.yargı paketiyle denetimli serbestliğin 4 yıla yükseltilmesini temenni ediyorum bu konuda bize yardımcı olun.

 2. ben seda benım abın hapiste onu çok seviyorum eskiden sevmezdım onu ondan nefret ederdim ama şimdi abimin oo halını gorune onu ne kadar çok sevdigimi anladım oo çok pisman lütfen 4. paket sayesınde abım çıkıcak nolur bize yardımcı olun bizi kavusturun ..

 3. Genel af olsun yada 5 yillik bir af denetimli serbestlik olcaksa eski cezalar icin cezaevinde yatilmasin lutfen yardim edin. af verin affedin. hepimizin ihtiyaci var bu hukumeti bir daha istemeyecegiz bize once halkini dysunenler lazim pkk yi degil onlar bize sehit siz onlara af ya biz sizi siz yapanTURK halki

 4. inş çıkar yargı paketi, herkes fadalanır ve çoluk çocuğuna kavuşur hayırlısıyla, bu hükümeti hep kötü dediler ama bir baksınlar bu kadar şevkatli başbakan hiç gelmişmiydi türkiye’ye ağlayanla ağlıyor vicdan sahibi bir insan onada uzun ömürler diliyorum tehlikelerden muhafaza etsin onu rabbim.

 5. süreki tv lerde başbakanımızı kıskanan kişiler saldırıda bulunuyolar onun kadar iyi duruşlu kim var şu an, hepsi berbat akp ile türkiye daha güzel yarınlara kavuşacak çok inanıyorum buna

 6. denetimli serbestlik çok kapsamlı olması lazım uzun süredir içeride yatan mahkumla yeni girmiş bir mahkumu ayırmalılar.yıllardır içeride olan bir mahkumla dün girmiş bir mahkuma aynı ceza indirimi uygulanmamalıdır denetimli serbestlik mahkumların yatmış oldugu ceza göz önüne alınarak belirlenmelidir

 7. para cezasına çevrilmiş bir ceza geriye dönüp şartla salıverilmeyi geri alıp senelerce yatmasına sebep oluyorsa sizce bu ADALETMİ???

 8. bencede bi an önce 2 yılın altındakı mahkumların bi an önce şartıl salıverilmeli
  dört yüz kişilik şakran acık ceza evinde bine yakın insan yatıyor herkesin bi ailesi var dişardan perişan halde enazında topluma faydaları olsun

 9. ben vatanı için örgüt içerisine sızıp suan cezası olanlara bu tarz sorunlardan dolayı silah taşıyıpta cez alanlara af çıkartılmasını vatanına hizmette devam ettirilmesini arzuluyorum

 10. degerli arkadaşlar hep birlikte derdimizi anlatalım hükümetimize gelin birlik olalaım ve sesimizi duyuralım birlik olur isek eminim bizi duyacaklardır sonuçta onlar bizim hükümetimiz rus hükümeti degil ya bizi anlayacaklardır. eger magduriyetimizi onlara duyuramaz isek kusura bakma hata bizde olur herkesi birlik olup sesimizi duyurmaya davet ediyorum..

  • kesinlikle birlik olup gerekirse başbakanlık önünde sabahlamamız lazım herkes kendini düşünüyor arkadaşlar… benim abim başkasının suçundan dolayı 7 yıldır yatıyor bebeği 3 aylıktı şimdi okula gidiyor.. ve en acısı kendi suçu değil mahkemede şahit dahi istemediler adam öldürmedi dolandırıcılık yapmadı çek senet değil 100 tl lik bir telefon için yatıyor ve o telefona ihtiyacı olmayacak kadar iyi bir durumu vardı.. Adalet bumu diye soruyorum herkese herkes içerdekine yazık diyor.. peki bu dünyada abim ve bizler bu çileyi çektik bu dünyada hesap veremezler belki ama ahirette asla bizlere aileme ve küçücük kıza nasıl hesap verecekler bilmiyorum…

 11. Merhaba syn vatandaşlar,af çıkmasın diyenler neden kendini düşünüyor,af çıksın diyenler neden kendini düşünüyor…Kardesişim 7 aydır cezaevinde şuan arkadaş kavgası ve arkadaşını yüzünden yaraladığı için , Allah tüm ceazevinde yatan eşi dostu olanlara sabır versin çok zor bir durum,helede eşi olanlar ne yapsınlar çoluğuyla çocuğuyla ne yapsınlar bilemiyorum.Bende 4. paketin çıkmasından yanayım fakat şöyle bir şartı olablir yani cezaevinden çıkıpta tekrar ceza işleyeceklerse ömür boyu verilmeli.Bu benim fikrim tabiki,inşallah biran önce kabul olur 4.paket

 12. bu yargı paketi yürürlüge girene kadar olan olur zaten nedenmi? ben k.maraşın afşin ilçesinden mehmet olay şu 62 yıldır süren bir kadastro yani tapu davamız var toplam 35 veya40 parselden oluşur 1300 dönümlük bir arazi bu arazi eüaş tarafından istimlak oldu yani araziyi çifçi kullanamıyor öyle bir şeyki arazi bedeli ziraat bankasına yatırıldı.ama arazi davalı oldugu için arzinin kamulaştırma bedelini taraflar alamıyor.çifçi zaten bankalar borçlu gerginlik iyice artmakta benim korkum büyük bir kan dabası çıkmasıdır olayı cumhur başkanına başbakana adalet bakanına k.maraş millet vekilllerine.defalarca yazdık ama cvb tatmin edici degil kurumlar arası formalite yazışma adliyede 1 hakim var 4 veya 5 mahkemeye bakıyor ona söyleyecek sözümüz yok aklıma şu geliyor pkk nın ayagına yani habura giden mhkme bize neden cvb vermiyor .veya bu arazi bedeli ziraat abnkasında yatıyor bu bedel burda birileri tarafından kullanılıyormu rantmı var yolsuzluk var bilmiyoruz yoksa basit bir dava tek çare adalet bakanlıgının önüne gidip kendimi yakacam.yoksa davalı ve davacılar biribirini vuracak yoksa ilçede borçtan dolayı halk birbirine girecek SYN SADULLAH ERGİN ELİNİ VİCDANINA KOY k.maraşın afşin ilçe adliyesindeki kadastro davamıza yardımcı olun ve bu yazıyı şikayet anlayıp yazımı adliye ye göndermeyin çünkü böyle yazılar adliyemize sürekli gidiyor bir günümüzde ifade vermekle geçiyor.sadece alanında uzman deneyimli kadasto hakimi gönderin bayan olmasın askerligini yapmiş olsun. dosya karar aşamasındayken ya dogum iznine yada askere gidiyor dosya numarası 1999/21

 13. s bayın adalet bakanım ben ve eşim bundan on bir sene evel kaynım kız kaçırdıydı ailesiyle barıştılar üç ay sonra bizde davet ettik ailesiyle geldiler tek suçumuz eve yemege çagırmak sonra kızın yaşı tutmuyormuş on bir sene sonra bize ceza geldi iki sene beş ay benim hiç suşum yok sadece barıştılar diye davet etmek ben eşim çok madur durumdayız oglumun biri yeni askerden geldi biri de şubatta gidecek on yaşında okula giden birde üç yaşında bir kızım var kirada oturuyom ben pazarcılık yapıyom eşimlen ben girersem çocuklarımız ne olacak adaletinize sıgınıyom saygılar sunuyorum

 14. arkadaşlar tbmm bütçe görüşmelerinden sonra tatile giriyormu bilen varmı.tatile girmiyorsa önümüzde 10 koca gün var ve denetimli serbestlik kararı yarım günlük iş yeni yıldan önce bu yasayı çıkartsalarda hepimizi ve tüm mahkumları sevindirseler.bu konuda bilgisi olan lütfen yazsın şimdiden tşk ederim.

 15. devlet sosyal paylaşım sitelerine bakmıyormu bu insanların haykırışlarını duymuyormu ne olacak bu mağdur insanlar affetmek allaha mahsus bunu kağıt üzerinde çıkarmak zormu bu kadar dışarda siyasi gücü olanlara medyada yasa isteyip sesini duyuranlara çatır çatır yasalar çıkyor bizler mahkum yakınları olarak dağdaki teroriste çıkan pişmanlık yasası olan habur affı niye bizleri düşünmüyorlar cezaevindeki yatan türk evlatlarına neden özgürlük şansı tanınılmıyor o mahkumların aileri vergi veriyor devletinin varlığına birliğine inanıp aynı bayrak altında destek çıkyor demokrasi deniliyor eşitlik deniliyor bunun neresinde kalıyor anlamak mümkün değil o cezaevindeki insanlar devlet karşısında eli bağlı duruyor peşmerge denilen zihniyet gibi kaleşli kof denilen silahla durmuyor birileri artık sesimizi duymalı dur demeli allah için

 16. lütfen 4. rargı paketi her kes için olsun oda boş olmasın her kese üzgürlük benim kardeşim de sürgünlerden dönsun ve onun gibi binlerce öğrenci annelerinin ve babalarının yanına dönsün yazık her kese………………..

 17. lütfen artık şu yargı paketini çıkarın.insanlar mahkum yakınları beklerken kalp krizi geçirecek .madem böyle birşey yola çıktı lütfen hızlandırın bu insanların kalbini kazanın…….lütfen artık beklemeye gücümüz kalmadı..sayın bakanım .

  • sacma bir ceza hakım in kıllığından birader ceza evinde.allah yardımcımız olsun.suçu davadan vazgecmek neymiş kamu davasına dönmüş hangi çağdayız

 18. ilgim ve alakam olmayan bir olaydan 4 yıl ceza aldım olaın içersindeki kişiler mahkemede benim olayla alakamın olmadığını söylediler ama 4 yıl ceza aldım adelet arıyorum bir insanın hayatını karar
  tmak bu kadar basitmi soruyorum sizlere bu kadar basitmi kul sormazsa allah sorar

 19. sayın basbakanım size yalvarıyorm kım nederse desın artık esım cezaevınde su4.paketi çıkartın yalvarıyorum yuce rabbim sahıt olsunkı su 4.paketı cıkartın oylarımız tekrar sizin esımı cok ozledım perısan haldeyızzzzz

  • evet sayın başbakanıma sesleniyorum hapis cezası yerine para cezasına razıyım yeter ki bizi sevdiklerimizden ayırmayın lütfen sucsuz yere kimse yatmasın elinizi vicdanınıza koyun

 20. Denetimli serbestlik 6 ay şartı ocak 2013 de görüşülmeyecek devlet bizimle dalga
  Geçiyor sesimizi duyuralim arkadaslar sesiz kalmayalim

 21. 3 yıl boyunca her gün yeni bir yargı paketinin açılmasını ve günesin bir gün bize dogmasını diledik Allah’tan benim için güneş doğdu ama onlarca insan bilerek yada bilmeyerek yaptıkları hatalardan yıllardır yasıyor ve umutla yaşıyor çoğu arkadaşım anne ve belki bu zaman içerisinde çocuklarını ailesini yuvasını kaybetmiş durumda sadece bir gün tekrar toparlama umuduyla nefes alıyor hep yargılamaların usulsüzlüklerinden bahsediliyor tamam belki her şey düzeltiliyor.! ya yanlış yapılan zamanda dört duvar arasına girmiş insanların adaleti bulması nasıl sağlanacak lütfen sizden tek isteğim hayatında bir kez bilmeyerek hata yapmış insanları yeniden dünyasına yuvasına evlatlarına kavuşturun. dağdakini indirmeye çalışırken evdekini öldürmeyin bunun için önce Allah’tan sonra siz büyüklerimizden kader mahkumları için af istiyoruz.

  • bu hafta deniliyor olmazsa diger hafta ne bileyim hep atıyorlar ileri kardes ama inş artık dur der bakanımız bu olaya ve hemen halolur

  • meclis alt komisyonunda görüşülmüş,en kısa zamanda (3 hafta gibi inşallah) meclise sunulacak..ALLAH herkese sabır versin..çok zorr…:(

 22. benim nişanlımda ceza evinde bende 4 yargı paketinin cıkmasını istiyorum cunku ınsanlar hata yapabiliri ama geçmişte yaptıgı hatayı su an yatıyor ımse sucsuz içeri girmez ama su an tam duzelmişken tekrar tekrar içeride kendini kotü hissetmesini saglıyorsunuz ltfn bu 4 yargı paketi tüm insanlık için iyi olucak allah herkesin yakınını kavustursun

 23. valla arkadşlar hepinize katılıyorum benim 8 sene kesilmiş cezam var 2 senedir kapımı çalmadılar daha halende cevap bekliyorum inşallah yasa çıkarda yatmam allah tüm mahkumların yar ve yardımsı olsun

 24. benim eşim içeri gireli 1 ay oldu 3yıl yatacak hemde hiç yere 1yıllık evliyim yeni bebeyim oldu eşim kızımı sadece iki gün görebildi biran önce çıksın şu yasa kızım babasız büyüsün istemiyorum

  • merhaba kübra bu yasa yani 4 cüncü yargi pakedi cezanın yatardan en az iki sene kalmış olanlar için. birde hiç caza evine girmeden ceza alıpta yargıtaya gönderenler için . atıyorum diyelim ben beş sene ceza aldım ama mahkeme beni serbes buraktı bende bucezayı temiz ettim ama henuz gelmedi. cezam beş sene den fazla olmamak şartıyla otamatik man ertelenecek.buyargıda senin eşini ilgilendiren iki sene indirim öbür mahkumlara göre senin eşin öncelikli çıkar nedenmi bakmakla yükümlü oldugu bir eşi ve cocugu var bunlar onun için hep artı sebepler. allah yardımcın olsun kübra . umarım birhan önce çıkar su yargı pakedi eşinde kurtulur sende.

 25. BURSA CEZAEVİNDE KOLLARIMIZDA 2 KANSER HASTASI ÖLDÜ…2 GÜN EVVELDE SERDAR İSİMLİ ARKADAS YOĞUN BAKIMDA ÖLDÜ…MAHKUMLAR TEKER TEKER ÖLÜYOR…BUNLAR KANSER HASTASI İDİ…..
  BİR KANSER HASTALARI İÇİN AF ÇIKARMADILAR…İNSANLARI PAKET PAKET DİYEREK KANDIRIYORLAR…YAZIKLAR OLSUN

 26. arkadaşlar adli para cezası olanlar eger ödeme imkanı yoksa ise denetimli serbestlikten faydalanıyor bilginizz olsun ..

 27. arkadaşlar lütfen ne olur yardımcı olun ben 2009 yılında eşime bir tokat attığım için mahkeme 5 ay ceza verirp 5 sene denetimle serbest bıraktı aradan 2 sene geçti eşimle tekrar mahkemelik olduk bu sefer 3000 lira para cezası aldım masraflar bana yüklendi ve cezayı veren hakim infazımı yaktı infazımdada 5 ay hapis vardı 02 25 2013 günü mahkemem var yani eski dosya geri açıldı bu durumda ceza evine girecekmiyim.eşim şikayetinden vazgeçmiştiti her 2 mahkemedede şikayetçi olmadığını söyledi benim suçumdu üstüne fazla gittim dedi bu na rağmen ceza evine girecekmiyim bu konuya vakıf olan varsa lütfen yazsın kafayı yiyecem. yada ceza alırsam temiz etme yada erteleme şansım varmı

  • eski dosyandan tekrar mahkeme gorulrcek hakim 5 ayı bozarmı bilmem omn insafiyetine kalmıs ama cezayıda degiştire bilir parayada cevire bilir…bozsa bile acık ceza evinden tahliye ederler 5 ay yatmasın dilekce verip denetimli serbeslikten faydana bilirsin

 28. benimde nisanlım tutuklandı bugun 37 gün oldu allahım bıran önce cıksın bu yargı paketı allahım herkezı sevdıgıne kavustursun arkadaslar

 29. Allah bu çileyi çeken herkese sabır versin diliyorum ilk önce..benim arkadaşım 3 sene 4 ay aldı,13 aralıktan beri içerde,yeni TCK ya göre ne kadar yatacak ve bu yeni yasada ki DENETİMLİ SERBESTLİK uygulamasıyla en erken ne zaman tahliye olabilir..bilgilendirecek kişiden ALLAH razı olsun

  • merhaba mercan ben cem. senin arkadaşın yeni tck ya göre cezanın 5.te 3.çünü yatacak yani 34 ay yatacak dolu dolu .diyer kalan infaz olarak ertelenecek. yeni çıkan denetimli serbeslik yasasına göre ceza nın son bir yıl kalıncaya kadar içerde herhangi bir kavga ve ya bir suca karışırsa denetimli serbeslik kanunnudan yararlanamayak. eyer cezasını iyi halli bir mahkum olarak yatarsa son bir sene faydalanıp çıkar. oda söyle oluyo hergün mahaledeki en yakın polis karokoluna gidip imza atmak şartıyla.

 30. SON ALTI AY İÇİNDE BURSA CEZAEVİNDE KANSERDEN ÖLENLER…BÜTÜN TÜRKİYEYE DUYURUN….
  SERDAR BEYİN KANSERİ 2 GUN EVVEL DEVLET HASTANESİNDE ÖLDÜ…ERSİN ÇAKIR KOĞUŞDA ÖLDÜ AKCİĞER KANSERİ..SİVASLI AKCİĞER KANSERİ GECEN AY KOĞUSDA KAN KUSARAK ÖLDÜ…OSMAN KANTARCI AKÇİĞER KANSERİ ÖLÜMÜNÜ BEKLİYOR….ALIN AFFINIZ BAŞINIZA ÇALIN….PSİKİYATRİ HASTALARI KOĞUSŞLARDA..ALTINA İŞEYEN YAŞLILAR KOĞUSLARDA YAZIKLAR OLSUN BÖYLE ADALET BAKANLIĞINA…

 31. babami ilgisi alakasi olmayan bir olaydan dolay tam 20 sene ceza aldi yaklasik 4
  sene oldu . kimselere sesimizi duyuramadik, buranin birde öbür tarafi var
  kadinlar cocuklar hep magdur ediliyor . hasta insanlar icerde ölüyor nerde bu devlet nerde bu adalet . yaziktir insanlara yaziktir analara babalara evlatlara
  rahmetli dedem afi beklerken oglunu göremeden vefat etti biricik tek oglu ise bir helalik bile alamadi . . . . yaziktir

  • AYNEN BENİM BABAMDA O DURUMDA 12YIL 8 AY VERDİLER SUÇSUZ YERE VE HASTA BAKIMADA İHTİYACI VAR SEVK İSTİYORUZ ONUDA BIRAKMIYORLAR ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN CANAN HANIM (SERDAR KAPLAN) VAN..

 32. benim babamda 28 ay yatcak ne olur babama yardım edin 4. yargı paketi ne zaman cıkacak biz dört kardeşiz en küçük kardeşim 4 yaşında babam ne zaman gelecek diye soruyor bize kim bakaçak…..

 33. bencede eyer bu yasa cıksa cok cok iyi olur çünkü ceza evleri ful dolu ve de topluma kazandırmaları gerekiyor oradaki insanların. onların da bir ailesi ve cocukları var bakmakla yükümlü oldukları bi ailereri var . sunu söylemek istiyorum o ortamlar gerçekten hic çekilecek gibi deyil bir zamanlar bende yattım simdi allaha şükür çalışıp ekmegimi kazanıyom zamanında bende bazı hatalar yaptım bedelini cok agır ödedim . artık birşey yapacagım zaman 1000 düşünüp bir karar veriyorum .herkes hata yapabilir hatalar insanlara mahsustur önemli olan yaptıgın hatadan bir ders cıkarmak umuyorum ki ceza evlerindekilerin yüzde 90 sanı ders çıkarmışlardır. siz büyüklerim ve bakanlarım ve sayın adalet bakanım sadullah bey.inanın sizin bu 4 düncü yargı pakedinin çıkmasini isteyen binlerce aile var gözü kulagı hep haberlerde bu ailelerin ihşallah bir an önce çıkarda o aileler nefes alır dilerim allahtan

 34. arkadaşlar.benim.esim.2.sene.yatari.var.suan.4.ay.oldugu.içeri.gireligi.bu.4.cü…yargi.paketi.bize.şu.durumda.faydasi.varmi.acaba.bu.konuyla.bilgisi.olan.cevap.verebilirmi.acaba.20.ay.var.suan.cikmasina.?

 35. şimdiye kadar ne paketler çıktıysa bizim mahkumlara vurmuyor yada bunlar gizleniliyor babam abilerim amcam içerde babam yaşlı hasta bakıma ihtiyacı var sevk istiyoruz onuda bırakmıyorsunuz 3 yıldır babamı bi sefer tek görmüşüm yukarda ALLAH VAR Bİ AF ÇIKARIN HERKESİNAİLESİ YARARLANSIN ZATEN İÇERDEKİLERDE EMİNİMKİ ZATEN PİŞMAN OLMUŞLARDIR Kİ KİMİSİDE BOŞU BOŞU HİÇ BİŞEY YAPMAMIŞ BİR NEDENLE YATIYOR BENIM BABAM BİŞEY YAPMADIĞI SÜRECE 12YIL 8 AY VERDİLER TELEFONDAN PARAMIZI İSTİYORUZ KENDİ AKRAMAMIZDAN SUÇ ALLAH VAR YUKARDA ALLAH LÜTFEN SESİMİ DUYUN AİLEM PERŞİN OLMUŞ DURUMDA EVDE TEK KADINLAR KALMIŞ BABAM YAŞLI HASTA AMCAM YİNE AYNI ÖYLE VE AMCAMINDA HİÇ BİR SUÇU OLMADIĞINA RAĞMEN YATIYOR DOSYALAR İYİCE ARAŞTIRILSIN LÜTFEN Bİ KEREDE VATANDAŞLARI DİNLEYİN BİZİ YÖNETENLER SİZLERSENİZ BİZİDE İYİCE DİNLEMEK ZORUNDASINIZ GEREYİNİN YAPILMASINIZ SAYGILARIMLA ARZ EDERİM

 36. benimde abim ceza evinde yatıyor 8 sene oldu normal cezası 12sene 6 aydı.@ama biz yargıya güvendik bu cezayı hak etmedimizi söyledik ve temize gönderdik 1 sene bekledik umutla ama o bize bir kor ateş gibi geldi o ceza mühepet le geldi şimdi diyosunuz sesimizi duyuralım kimee duyurcaz söylermisiniz arkadaşlar varsa duyurcamız hakaten bize çare olcak insan sesimizi cıkarmıyalım gidip kapısında bekci olalım 4ncu yargı diyoruz evet kendimizi avutuyoruz ama bizi şaşırtmıyolar sadece yanılıyoruz umidimizi kırıyolar sadece bunu söylüyorum haksısam diyinki haksısın ama umudumuz gecenin karanlıgibi oldu inşalah yanıltılar busufer herşeye bi.kılıf uyo biz çare istiyoruz bi çare duysunlar sesimizi hayırlı haberler ola artık dicek cokşey var ama yazmakla bitmez kurban oldum alahım inşalah tüm mahkumları cıkarır allah kurtarsın arkaşlar tez kavuşursunuz inşalah 5315724128

 37. ALLAH YARDIM ETSİN HERKESE YARABBİM, ÇOK ÜZÜLÜYORUM, BAŞIMIZDAKİLER NERDE,, BİR AF OLSA HERKES MUTLU OLSA, ÖLMEDEN YAJINLARIMIZI GÖRSEK

 38. 5 yasında ailesini kaybetmiş dünyada allah tan başka kimsesi olmayan, su an 29 yasına gelmiş, fakat çocukluğumdan bu yana kimsesizliğiminde sebeb olmasına dayanarak bi çok kez ceza evine girip çıkmış biriyim, sucu kimsede bulmuyorum tabiki, isyanda etmiyorum durumuma çok şükür ve kimsesizliğimi bahanede etmiyorum işlediğim suçlara karşı, fakat, allah kimseyi sahipsiz bırakmasın hele hele böyle bi zamanda ve ufak yaşta, insan çok çabuk gaflete düşüp hata yapabilir ve yanlış yollara sapabilir böyle bi durumda, işlemiş olduğum bu suçlardan ötürü parçalı olarak yaklaşık olarak 20 seneye yakın cezam var yargıtayda, ama üst sınırı hep 3 senelik cezalar, ve yaklaşık 4 seneden fazladır suş işlemiyorum, doğru yolu buldum kendimce, aklım başıma geldi diyebilirim. ve umutlarım var geleceğime dair hayallerim var, fakat yargıtaydaki bu cezalarımdan dolayı dilediğim gibi koşamıyorum umutlarımın, hayallerimin peşinden…. o yüzden bu hükumetten dileğim şudurki en azından bi 5 senelik yasa indirimi vermeleridir. belki o ceza evinden çıkmayı hakketmiyen insanlarda vardır kimbilir ama ben eminimki benim gibi nice çaresizlerde var o dört duvar aralarında, çünkü gördüm, çünkü biliyorum, bilmiyorum kendimi anlatabildimmi, yada bilmem anlayabildinizmi beni azda olsa, ama şu bi gerçekki beni en iyi benim gibi olanlar anlar, derler ya yaşayan bilir çeken bilir, yinede tüm mahkumlar için söylenecek en güzel söz cümlemizi allah kurtarsın olurdu sanırım, yinede hükumetimizden dileğim, kulak verin bu sözlerimize, bunca yazılana bunca çizilene ve yardımcı olun bizlere

   • EVET TEBRIK EDRIM KENDINIZI COK GÜZEL ACIKLAMIS IFADE ETMISSINIZ ;AYNEN SEN GIBI VE BENIM OGLUMDA ON YEDI YASINDA KENDINI IFADE EDMEDI COCUKLUK ARKADAS KURBANI ORDA ON AYDIR YAVRUM HIC BIR SABIKASI SICILI YOK GÜNAHSIZ OGLUM :KIME ISYAN EDECEM BENDE SASIRDIM CARESIZ KALDIM BIR ANNE OLARAK PIRLANTA GIBI YAVRUMUN NE ISI VAR O SUCLULARIN ICINDE DIYE HEP HAYKIRDIM AMA SESIMI DUYURAMADIM NE YAZIK :AF VAR DIYORLAR HANI NERDE BARI SECSELER DAHA ÖNCE BIR SUC ISLEMISMI ARASTIRSALAR ISTE BUNLARA BIR AF GELSE YAZIK TOPLUMA ZARAR VERIP TEKRAR TEKRAR YAPANLAR DEYIL ILK SUTA OLANLARA KENCLIK HATASI YAS ITIBARI ISLENEN SUCLARA AF GELSE BARI :BILMIYORUM AMA TÜRKIYEDE COK HAKSIZLIKLAR VAR COK :ALLAH YARDIMCILARI OLSUN :GARIP INSANLARIN:

 39. 4CÜ YARGI PAKETİ ÇIKSA EĞER TÜRKİYENIN 170 % İ AVRUPAYA GÖRE DAHA SAĞLIKLI BIR ÜLKE OLARAK BİLİNİCEZ VE BÖLE BİŞEY İÇİN DE BAŞKANIMIZ VE DİĞER YÜKSEK MAKAMDAKİLERE SESLENİYORUM 3 VE 4 YILLI VURMASI İÇİN EN MANTILISI 4 CÜ YARGI PAKETİDİR…BİLGİLERİNİZE ARZ EDERİM…!

  • evet benim oğlumda bu paketı beklıyor inşallah çıkar.başbakanımız bızlerı duyar ınşallah.ALLAH yardımcımız olsun..

  • şengül 57 senelik bir ceza kanun uygulayıcıların başımızdan savalım gitsin zihniyetiyle verebileceği bir ceza değil birazda iğneyi kendimize batıralım muhakkak ciddi bir suç işledi eşin bu tür yüksek cezalarda hak yerini bulur ve af istemek pişkinliktir bu böyle bilinsin bence vaciptir

 40. CIKSIN ARTIM BU YASAAAA DUYUN BİZİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ EY DEVLET EYY MECLİSSS DUYUN ARTIKKKKKKK 9 YIL CEEZADA NEYİN NESİİİİİİİ??????CIKARIN SU YASAYI AİLELEREDE ESLEREDE COCUKLARA ACIYINDA YARINLAR AYDINLIK OLSUN DİYOSANIZ CIKARINDA SURUNDURMEYİN KİMSEYİ BU KADAR.HAKİMLERİN SAVCILARIN TUTUMU YUZUNDEN 9 YIL CEZADA NEYİN NESİ?ADAMMI OLDURMUS ADAMMI KESMİSSSS!!!!!ASAN KESENLER CEZAEVLERİNDE KEYF CATIYO BİZİMKİLER 500 KİŞİ ÜST ÜSTE YATIYOOO YAZIK BU MİLLETE BEE

 41. arkadaşlar benım arkadaşımın onanmayan yatarı20 ay olan bır cezası var 4.yargı paketinden cezaevine gırmeden denetımlı serbestlikten yararlanabılır mı?lutfen sesımızı duyun Denetımde serbestlik suresını en az ıkı yıl yapınnnn

 42. arkadaşlar benim nişanlım çok önceden işledigi bir suçtan dolayı 6 sene 2 ay gün aldı. Biz dosyayı yargıtaya yolladık ve heran korku içindeyiz nikah tarihi bile alamıyorum. 4. Yargı paketinden nişanlımda yararlanabilcekmi yalvarırım cevap verin.

 43. benim eşim tutuklu şuanda ama arkadaşı gasp yapıyo eşimde yanında onun yanındaydı ceza alıırmı kaç sene bi blginiz varsa allah aşkına su hasta evladım için cevap atın bana ne nolur 3 aylık bebemlen 3 yaşında engelli kızım var birtek eşim bakıyodu bize şuan perişan içindeyim ben eşimi kurtarmam için nabıcamı bilmiyorum

  • Ablacım gasp edılen kısıyı bul kocanın bısey yapmadıgını,orda olmadıgını soylesın ve kocanın arkadsıda olayı yaparken kocanın yanında olmadıgını soylesın yoksa kocan en az 8 veya 12 sene alır baska da yolu yok bu ısın..gasp edılen kısı sıkyetcı degılım,bu bsy yapmadı dese bıle yıne aynı cezayı alır..cok saglam bı avukat bulman lazım..allah yardımcın olsun..bu 4.pakette de af yoktur..bulent arınc atesımızı daha da alvlendırdı..dua ve saretmkten baska bıy gelmıck elımızden..ne gelırse hersey allahımızdan gelır..saygılar..

  • gasp sucu suan cezası agır olan bır suc ben cezaevınden çıkalı 1 ay oldu facebook adresımı yazıyorum ordan ulas bana merak ettıklerıne cevap verırım yardımcıda olurum

  • nazlıcım üzgünüm ama aynı olay benim eşiminde başına geldi hemde 12 yıl önce yani 2001 de oluyo bu olay arkadaşı tlf calıyo eşimde yanında cocuk bagırmaya başlıyo eşimde korkup kacıyo yakalanıyolar karşı taraf şikayetini geri alıyo ama neymiş kamu davası die 18 ay ceza verdiler şuan silivri ceza evinde suçsuz yere yatıyo yargıtay bozucaktıda nie 12 sene bekledi evlenip cocuk yapmasınımı sayın başbakana sesleniyorum cıkarın artık şu 5 inci paketi hayatımızı mahfettiniz yeter

 44. lütfen bırı cevap versın!!!
  denetımlı serbestlik 20 ay yatarı olan bırı ıcın 18 ay denetımlı serbestlikten yararlanıp ıkı ay mı yatacak yoksa 12 ay yararlanıp 8 ay mı yatacak. açıkta 6 ay kalma sartının kaldırıldığı goz onune alınırsa.

 45. 5 senelik ceza indirimi olacağı söyleniliyordu önce mahkumlara ümit veriliyor sonra hiç bir şey yok yakında cezaevinde isyanlar çıkmaya başlar

 46. 16yaşında erkek kardeşim 1yıl 4ay 8gündür içerde ve aldığı cezada 10yıl bu yaştaki çocuğa verilen ceza bu mu olalı ve haklıyken herşeyi ispatlamışken temmiz bile kabul etti verilen cezayı şimdi de pkk lıları salabilmek için 4.paket için uğraşıyo herkes bu yaştaki çocuk için adalet nerde gençliği güzel yaşları 4duvar arasında geçecek biz bir adamın sağır dilsiz savunmasız 14yaşındaki kıza tecavüz etmiş ve hiç ceza almadan elini kolunu sallaya sallaya dışarda gezmesine izin veren baştaki insanların eline bakıyoruz ve bir isyan çıktığında bize haktan hukuktan bahsediyorlar bu tür adaletsizlik yapılırken hak ve hukuk nerde sorabilir miyim yukardakilere…

 47. yalvarırım bana bi cevap verin zor durumdayım kocam 77 gündür ceza evinde infazını yaktı o yüzden tekrar ceza evinde. 8 ay yatarı kaldı. 4. Yargı maddesinden eşimde faydalanabilcekmi bilgisi olan allah rızası için cevap versin

 48. mrblar benım abımde yaklaşık 7 yıldır yatıyor 4,5 yıl daha cezası var kesilmiş bu 4.paketten faydalanabilicekmi bilgi verirseniz bi zahmet .

  • merve kardeşim denetimliden faydalanıyor eşin 4. yardı pketinden degil 3. yargı paketinden canım araştır sor nerelere baş vurman gerektigini harekete geç bi an önce yoksa boşa dört duvar içinde çürümesin…

  • hülya kardeşim 4. yargı paketinden çıkar denetimlinin kaç yıl olacagına baglı 5 yıl olursa otomatik çıkar 4 yıl olursa 5 ay daha yatar o zamanda açıga geçer tahminim oda 6 ay zorunlu açıkkta 3. yargı paketinde çıktı 1 gün açıkta sembolik olarak girer çıkar ALLAH KURTARSIN GEÇMİŞ OLSUN CÜMLEMİZİ

 49. 2005 2008 arası bı mahkemem vardı o ara askere gıttım ve ustunden 8 yıl gectı bana 28ay hapis cezası geldı hanı5 yılda silinirdi dosya duva edıyorum inşallah af cıkar 6 günüm var ceza evıne gırmeye

 50. Arkadaşlar Allah hepimizin yardımcısı olsun.Şuan tek dileğim şu yasanın çıkması.Suçsuz yere yatan çok tanıdığım var Lütfen sesimizi duyuralım birlik olup.

 51. tahüdü ihlal madurları biz Ab Türk Haber ve Ab tv Antalya olarak derdinizi derdimiz bilerek Kahramanmaraş infaz hakimini CANI GÖNÜLDEN TEBRİK EDERİZ. haberi okumak isterseniz Ab Türk Haber yada Ab tv Antalya’yı tıklamanız yeterli. Konu ile ilgili yapabileceğimiz basın olarak her konuda yanınızdayız

  Tel : 0 242 248 82 22
  0 543 218 10 00
  AB MEDYA GURUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI
  KÖKSAL SELCİK

 52. Bende iki dakkalik aptallim yuzunden ceza evine girip cikmistim uc ay. Aradan yedi yil gecti tam nisan yapiyordumki bes yillik cezam onanmis hayatim mahvoldu napcami bilmiyorum. Af istiyorum hayellerimi istiyorum.

 53. benim oğlumu diyarbakırda internet kafeden alıp götürdüler suçsuz sebebsiz yere oğlum o zaman yıl olarak 18 yaşına girmişti ay olarak girmemişti 3 gün gözetimde kalıp saldılar orda bir polis ifadesiyle oğluma ceza kestiler şu an cezaevinde suçu olsa yanmam çünkü oğlumu lanet olası vatan hainleriyle aynı kefeye bırakılması bizi kahrediyor sözde oğlum taş atmış kamuya zarar vermi bunu iddaaedn polis sözde 15 kmden görüp teşis etmiş ama biz arşivden söylenen sidileri fotorafları çıkardık oğlumun hiç bir görüntüsü yok ama boşu boşuna 10aydır boşuna cezaevinde yatıyor oğlumda bu paketten yararlanıyormu

 54. arkadaşlar 4.yargı paketinden adli suçlulara herhangi bir şey getirmiyor. hali hazırda uygulanan denetimli serbestlik yasası var zaten bu da bildiğiniz üzere cezası son 1 yıl kalan hükümlüler denetimli serbestli kapsamında tahliye ediliyor. bir de şunu karıştırmamak lazım infaz rejimlerinde toplam ceza baz alınır hatırlayacak olursak geçtiğimiz aylarda basında 18 ay cezası olanlar tahliye ediliyor dediler yakını olan hükümlü olan kişilerde boşuna bir umuda kapıldılar. şimdi de 5 yıla kadar olan kişiler tahliye edicek deniliyor bu da şu anlama gelir toplam almış olduğu veya yargılandığı dava üst sınırı 5 yıl ise onlar yararlanırlar. toplamda 5 yıl hüküm alanlarda 40 ay cezalarını infaz etmekte

  • erdeM BEY benım babama 33 ay verıldı onceden 1 ay yattı cezası 5 yıl sonra kesınlestı ve sımdık 3 ay oluyo babamda yararlanabılırmı cvp verırsenız sevınırım

 55. arkadaşlar facebookta recep tayyip erdoğanın facesi var oraya yazalım oda olmadı ankaraya gidelim burda yazdıklarımızı devlet büyükleri görmüyo kendimiz yazıyoz kendimiz okuyoz biz mahkum yakınları olarak sesimizi duyurmayılız

 56. benim erkek arkadaşım 2 yıl 10 ay 20 gün ceza yedi hırsızlıktan ve 1 ay 10 gündür açık cezaevinde yatıyo 2008de olan bi olay 4. yargı paketinden yararlanabilir mi

  • sevgili Elif arkadaşın 4. yargı paketinden yararlanamaz sadece cezasının bitimine son bir yıl kala denetimli serbestlik şartlarını taşıyorsa ds. den yararlanır buda arkadaşın yaklaşık 7 ay sonra tahliye olur. detaylı bilgi için erdemoztoprak@hotmail.com

 57. merhaba ben mahkümüm 4. yargı paketinde beklentimiz olan hic bir şey göremiyorum adamlar teröre törelans tanıyo biz bu vatana 15 ay sıkıntısız sekilde vatani görevimizi tamamladık bir yalan ugruna 4. 6 ay hapis cezası aldım kendim yeni bir iş yeri kurdum ve iş yerim nerdeyse iflas edecek duruma geldi acık ceza evinde ceza yatıyorum peki şunu da istiyorum ben 4. yargı paketine şunu yapın denetim serbestliyi 5 yıla cıkarın bu insanlar pişman olmuş bir şans daha vermek size yakışır tamam işlemedik ama devlet gözünde hüküm giydik şucluyuz peki sayın başbakanımızdan ricamız şudur ki bir şans daha verin biz mahkümlara herkes kendine yakışanı yapar sayın başbakanımız kendine yakışanı yapacagına inanıyorum saygılar la

 58. benim abilerim ve babam 6 ay açık ceza evinde yargılanacaklar 4. paket onlara vuracak mı acaba üstelik ğeçmiş dosyA DAVASI İKİ TAFARTA ŞİKAYETÇİ OLMADIĞİ TAKTIRDE 4 GÜNDÜR YATIYORLAR NE OLACAK BİLEN VARMI NE OLUR YARDIM EDİN

 59. Merhaba $uan Cezaevinde yatmaktayım ve izine cıktım denetimli serbestlik artacakmı ? bunu herkez gibi bende merak ediyorum Ve benim anlamadıgım bunun icin hic bir muhabir sorular sormuyor Ve nekadar cok yere baktıysam bununda Cevabını sorusunu göreemedim :S

 60. sayın bakanım ben şöför olarak ekmeğimi kazanıyorm asgari ücrete çalışıyorm 2tane çocuğum var 2009yılında trafik kazası yaptım 3yıl 4ay ceza aldım cezayı mahkeme 36 450tl para cezasına çevirdi temyz ettim şimdi cezam onandı geldi 24eşit taksite bölmüşler ben asgari ücrete çalışıyom ve 2çocuğum var biri 6 yaşında diğeri 9 aylık bu parayı ödersem nsl aileme bakacam kazada alkol yok hız yok hiç yoktan başımıza gelen bir olay benim gibi binlerce mağdur kardeşlerimiz var gereğini yapacağınızı temenli ediyoz SAYGILARIMLA…

 61. benim eşim 2003 te bir trafik kazasından dolayı tutuklanmıştı.3 ay ayttı gerisinide paraya çevirmişlerdi dosyayı kapattık demişlerdi 10 yıl sonra dosya yeniden açılıyo 3 yıl 6 ay hapis cezası veriliyor.daha sonra bu yüzdesi düşerek 1 yıl 2 aya düşüyo ve şuan 2,5 aydır yatıyo 4. yargı paketinden yararlanabilirmi acaba.ben 1,5 yıllık evliyim 8 aylık oğlum var ortada kaldım ne yapıcağımı bilmiyorum lütfen yardım edin adalet istiyoruz artık lütfenn tutuklulara acımıyorsanız yuvası olana ailesi olana acıyın pkk ya acıyosunuz kendi milletinize acımıyosunuz bu nasıl bir adalet az birşey bile acısanız bizim milletimizde kötü insan olmaz eğer birileri birşeyler yapıyosa bu adaletten geçiyor emin olun bizler artık eşlerimize kavuşmak istiyoruz bizede acımıyorsanı günahsız bebelere acıyın vicdan istiyorum artıkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk.

 62. söyleyecek çok şey var ama yeter bu bıktık artık yatacağimiz kadar yatdık ne yapılacaksa bir an önce acil yapılsın bu böyle olmaz yeterrrr.. 5 yıl oldu yatıyoruz daha 7 yıl var nasıl olacak yaşamak sa bu başımla beraber dağa çıkmadık yüz kızartıcı suçumuz deyil topluma kazanmak maksat yaş 25 yeterrrr çıkalım artık kime ne söyleyelim… ALLAH RIZASI için ….

 63. ben beş cocuk annesıyım eşimden ayrıldım cocuklarımı zorluklarla ve yoksullukla buyuttum ama hram loma boğazlarına sokmadım cocuklarım buyudu ve işsiz kaldılar en büyük olum hayatının hatasını yaptı bir yeri soydu ve askere gitti mahkeme üstüne mehkem gördü ve cezası 4 yıl 6 ay kesilmiş ve askerden geldikketen sonra askerden geldiği gii evinde durmadan ceza evine attılar varmı boyle bir adalet boyle bir devlette yaşıyoruz buna af varmı yokmu

 64. sayın başbakanım sayın cumhur baskanım 10 seneden beri af verilmedi neden acaba kader mahkumlarına yardımcı olun hukumet olarak bır af ta sız verın saygılarımla

 65. pkk lara af gelıyormus benım 10 sene cezam var ben 20 yasındayım insan sonradan anlıyor herşeyi ben dıyorum kı benım gıbı ve bendn daha kotulerı var başbakan bi seferde olsa herkezı bıraksa kımse bıdaha bunları yapmaz ben ıleriye donuk hiç bi plan yapamıyorum ama o pkk lara af cıkartırsa o 10 seneyı yatarım neyse benım gıbı mıyonlarca ınsan var su adam artık affetsınde ınsanlarda özgur kalsın başka bısey ıstemıyorumm

 66. arkadaşlar öncelikle bütün mahkum yakınlarına ALLAH tez vakitde kavuştursun dileklerimi sunarım bende yeni ceza evinden çıktım orada kalan arkadaşlarıma çok ama çok üzülüyorum denetim serbestliğini yükselseler herşey çözülecek şimdilik teşekürler

 67. babam 7.5 yıl ceza almışş neymiş tırafikk kazasıymışş nasıll olmuşş bir arababa bizim arabamızıı soluyor karşıdakiyle kafa kafaya çarpışıyor suçuu benn çekiyorumm bunaa ne denirr bilirmisiniz arkadaşlar buna adaletsizlikk denir bunaa torpill denirr bunaaa allahsızlıkk denirr ben niyee cezaaa çekeyimm niyeee sollamasın adam torpille almışş ehliyetiiikurall nedirr bilmezz cezasınııı ben çekecem yazıkk böylee adaletsizliğe

 68. 4 yargıı paketii diyorlarr pekiii 4 yargıı paketii indirimmm varmııı genelinee ayrımcılıkk olmayacak şekildee hepsinee varmıı

 69. benim oglum on yil once arkadaslarinin yaninda olmasi ve kendini ifade edememesi yuzunden ve dava on yil surdu yani yasi kucuk diye oglumun temize gitti temizden karar onandi geldi on sene sonra yani oglum baran kaplan su an yirmi sekiz yasina girdi hic gunahi yok yazik olgum aldilar allanya cezaevine kunahsiz yavrumu bende on yil once yanlis avkat tutmam sahip cikilmadi davaya ve ben bu olay oldugunda zaten uzuntuden dustum beyin kanamasi gecirdim bir ay tipta yatim yogun bakimda antalyada ve sekiz aydir oglum turkiyede cezaevinde bu nasil bir adalet ya sanki benim oglumun yasinimi beklediler buyusun lahnet olsun bu haksizliga .bu turkiyenin kanunlari yerine gelmedikce yazik bu insanlara yazik .burda avrupada suca meyilimi isledimi arastirmadan ceza yok sahit yoorok mahkemde delil yok yalan yanlis bir ifadeden dolayi evladim icerde haksizlik.kimi kime sikayet edeyim .uzuntu icersinde hergun agliyorum .olayi gaspa koymuslar ,benim oglum ne anlar gasptan ihtiyacida yokki .zaten kucuktu on yedi .ve on yildir turizimde calisiyor neden hic bir suca karismadi ve sabikasi yok yapan insan hep yapar peki devlet neden bunu arastirmiy or .yazik resmen genc leri arastirmadan mahkum etmeleri suca tesfik ediyorlar .bu adaletsizlik .asil piyasayi dolandiranlar elli kolu uzun geziyorlar sucsuzlar yatiyor .benim ogluma vermisler dort yil iki ay ceza .dort yargi paketi var diyorlar benim oglumda bundan yararlanacami .peki .kafayi yedim dusunmekten .

  • ben açık ceza infaz kurumunda hükümlü olarak yatmaktayım 2011 mayıs ayından beridir ceza evideyım yaklaşık 6 ay daha cezam var türkiyede adalet var ama nasıl adalet diyarbakırda ayrı adalet gazi antepte ayrı bir adalet mevcutur şuan izine ayrılmış bulunmaktayım hasbel kader başıma olay geldi hayatımda emniyet yüzünü bile görmemişim gözümü açtım ki heyet karşısındayım kendimi nasıl ifade edeceğimi bilmeden mahkame heyeti ilk durşmada 5 yıl hapıs cezası verdi bana 2 yıldan beridir yatıyorum sabıkam bile yoktu mahkeme heyeti cezamı erteliyebilirdi ne bileyim dışarıdan ceza verebilirdi haytım boyunca ceza evinin ne şartlarda olduğunu duymamışım ve bilmiyorum söz konusu; şuan pisikyatrı tedavi görüyorum ayrıca anti depreyon ilaç kulanıyorum ayrıca kalbimde herhangi bir problem olmaksızın ama şuan kalp rahatsızlığı ile çırpınıyorum 2 yıldan beridir ceza evinde yasa bekliyorum evet çıktı oda nasıl çıktı 2cipaketinde çekyasası çıktı piyasayı dolandıranlar ve milyon tl vurgun yapanlar yaklaşık 4 mahkum tahliye oldu 3 cü yargı paketinde denetim serbeslik yasası çıktı suç ayrımı olarak bazı suçlarda 6 ay bazı suçlarda ise 1 yılı kalan mahkumlar denetimli serbeslik yasasında tabi tutula biliyor ertesi günü çıkan denetimli serbeslik yasasına madde koydular 6 ay açık ceza evidnde iyi hal ile kalma şartı ne oldu sonrasında açık ceza evleri tıka bastı 280 kapasiteli caza evinde 510 kişi kalıyor hemen mini paket ile adlandıran bir yasa değişikliği yapıldı ve 6ay açıkceza evinde zorunluk kalktı yaklaşık 15 bin mahkum tahliye yolu açıldı denetim serbeslik tekrar suçu ayırmadan 1 yıl oldu şimdi bende bir yıldan faydalanıyorm hükümet sözcümuz 4 cü yargı paketinde denetim serbeslik yasası genişlenecek dediler 4 yargi paketide boş çıktı adli mahkumlara herhangi bir ceza indirimi söz konusu değildir denetim serbeslik ceza 1 yıl kala tabi tuttuluyor DARDA ZORDA OLANLARIMIZI ALLAH KURTARSIN yılmaz

 70. merhabalar eşim 8 yıl önce işledigi bir çek davasından dolayı şu an ceza evine aldılar yargıtay karı bozdugu için 8 aylık bi ceza vermişler 2 aydırda c.evinde acaba bu paket ona da vurur mu kafayı yiyecem ya nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya eski bir suçtan diye 8 aylık ceza veriyorlar bu insanların ailelerin düşün müyorlarmı ya daha 2 yaşında bir oglum var babasını arıyor her yerde ne yapabilirim acaba ltfen cvp yazın….

 71. selem kardeşim 3 yıl hapis cezası aldı bir iftiraya kurban giti ama bunun ifira oldunu hakim ve savcılar anladı ama kardeşimin cezası verilmiş olduu için hakim ve sacıların yapacak birşeylrinin ol madını söylediler ne olur bana yardım edermisiniz şimdiden teşekkurler ederım birde 4 düncü yargı paketi ne zaman cıkacak .

  • arkadaslar bu dorduncu yargıu paketı kcklarıa vuruo benımde abım cezaevnde 4 sene 2 ay aldı tuqba senın nısalnlın yatarıda 3 sene 1 sene 8 ay denetımlık vuruo 12 ay yatar talıhye olur

   • merhaba 1sene 8 ay denetimli serbeslik konusunu kimler için gecerli benım eşimin 3 yıl cezası var onada oluyormu denetimli serbeslik

  • yazik haksiz yere yatan bu insanlara yazik benim oglum gibi cok insan var .bu ulke boyle kalkinmaz bu turkiye .gidisati kotu insanca yasayin hak hukuku yerine getirin suc isleyenler sokaklarda cirit atarken gunahsiz insanlar mapuslarda bumu adalet bumu turkiye.iste avrupada insan haklari var ondan bu avrupa kalkiniyor nerde turkiyede hep haksizlik ondan hic bir zaman kalkinmaz .cunku insan haklari yok .turkiyede yasamaktan korkuyorum .benim oglum su an haksiz yere alanya cezaevinde ben bir anneyim icim kan agliyor cirpiniyorum ama sesimi kime duyuracam herkes topu birbirine atiyor .ne demek dorduncu paket bos boyle bir sacmalikmi olur .bu insanlarla dalgami geciyorlar.umut verip sonra bos demek .benim gibi binlerce aglayan var .lutfen vicdaniniz varsa sonlandirin artik bu paketi acin gunahsiz insan evlerine gittsin yazik .allah tup kader mahkumlarina sabir versin .allah kurtarsin haksiz yere yatanlari .ben ayten yilamaz.

 72. slm arkaşım benim de 8 sene kaçak sıgaradan ceza aldım 4 yargı paketı benıde etkıler mı durumum ne olur?

 73. 4. pakette yine olduğu gibi boş bir paket oldu.her seferinde bir sürü kişi tahliye olacak diyorlar ama üç beş kişi ancak çıkıyor. arkadaşlar hükümet birşey getircekse adamakıllı en azından RAHŞAN AFFI nı getirse. o zaman bir çok mahkum ve tutuklu yararlanıp tahliye olur. herkes başbakana veya adalet bakanlığına mektup yazmalı bence. ben yazdım ama sadece benim yazmamla olmuyor .

 74. ve en azından yargıtaydaki dosyaların biraz daha hızlı işlemesi de gerek. daha bir sürü dosya var yargıtayda sonuçlanmayan. bir sürü insan mağdur bekliyoruz. bunların açıklamasını bize kim yapacak. sayın Başbakan gücünü bizden aldığını söylüyor ama çözüm sürecine duyduğu hassasiyeti birazda cezaevinde yatan insanları çıkarmak için duysa. iki dilinin ucunda olan küçük bir af istiyoruz sadece. en azından 5 yıl indirimi yapılsa

 75. esım 8 sene oncekı olaydan ıcerı gırdı temyızden onandı.6 aydır yatıyor.8 sene 4 ay verdılr.4.5 sene yatcak.ceza ındırımı kesın var mı.bı umıt beklıyoruz o da bız de.4 cocugumla kalakaldım.nolur bılgı verın………

 76. ayten hanım sizinle ayn kaderi paylaşıyoruz.benimde eşim haksız yere şuan cezaevinde suçlular dışarda suçsuzlar içerde bu ülkede adalet falan yok 4. yargı paketi sadece teroristlere suçlu suçsuz ayırt edilemiyor malesef.yazıklar olsun türk yargısına 4 yıl ceza verdiler eşime hakim savcı yargılanma yok bu memlekette yazıklar olsun…

 77. basımızda bu tayıp basbakan olduktan sonra afı mafı unutun bu hukumet ne af cıkartır nede bı bok anca boyle pkk ugrasırlar

  • EVET DOGRU BANU HANIM BASBAKAN OLDUKCA TÜRKIYENIN GIDISATI KÖTÜ PKK BUNLAR BAHNE ;TOPLUMDA HIC SUC ISLEMEMIS VE KENDINI IFADE EDMEYIP BENIM OGLUM GIBI COK HAKSIZ YERE YATAN VAR MALESEF AMA YOK ISTE TÜRKIYEDE KANUN YOK ADALET YOK DEDIYM ZAMAN TÜRKIYEDE INSANLAR A BÖYLE KONUSMA DIYE HAYKIRIRLAR BEN GELINCE TÜRKIYEYE :ISTE HANI NERDE KAC AYDIR AF VAR VARDA HANI BAHNE YOK PKK :BUNLAR OYALAMA INSANLARI SÖMÜRÜYORLAR KANINI EMIYORLAR ;EVET DOGRUDUR TÜRKIYE GÜZELDIR SUYU DENIZI HAVASI PEKI DEVLET KANUNUN NERDE KIM KIMDE BELLI DEYIL :YAZIK YAZIK BENIM OGLUM GIBI BOS YERE YATANLARA YAZIK ;BEN TÜRKIYE DEDIM VATANIM DEDIM OGLUMU GETIRDIM TÜRKIYEYE IKI AY SONRA TUTUKLADILAR NEDIR SUCU :ON YIL ÖNCE ARKADAS KURBANI :HEPSI BU DAHA ON YEDI YASINDAYDI :LISE BIRE GIDIYORDU:NEYMISTE GASPMISTA :ONBES YIL SÜRERDE LAF :SAHIT YOKM DELIL YOK TANIK YOK :ZATEN BENIM OGLMDA OLAYLA ILGISI YOK DÖRT ARKADAS BUNLAR KIZ YABANCI HOLANDALI TARTISMA OLMUS EYLENMISLER KIZDANDA OGLUMUN ARKADASI ON OYROMU NEY ALMIS TAKSI PARASI :HEPSI BU :KAFALARIDA IYIMISLE ICMISLER FELAN YANI OLAY GASP DEYIL :HAZIRLANAN PILANLI DEYIL COCUKLUK ISTE :BI OYUN KITLEDILER HEMEN GASPA ADINI KOYMUSLAR NE SACMA :BENDE ON YIL ÖNCE BU OLAY OGLUMUN BASINA GELDIYINDE ÜZÜNTÜDEN DÜSTÜM BEYIN KANAMASI GECIRDIM ANTALYADA BIR AY TIP FAKÜLTESINDE YATIM ÖLÜMLE BURUN BURUNA GELDIM :VE TUTUGUM YANLIS AVKAT YANI CEZA DEYILDE ICRA AVKATI TUTMUSUM ;YANLIS AVKAT NIYAZI AYDIN YASLI BIR AVKAT:BUDA HIC ILGILENMEMIS DAVA DÜSMEMIS YANI TAMIZ YAPMIS GELMIS GÖNDERMIS HEBERIMDE YOK YURTDISINADA GELDIYIM ICIN ON YILDIR :BENDE DAVA DÜSER DEDIM BIZ ÖYLE BILIYORDUK YANI :AMA DÜSMEMIS ;ZATEN OGLUMDA ON YILDIR TURIZIMDE OTELDE CALISIYOR NERDEN BILEYDIM :TUTUKLANACAK OGLUM GECEN YIL BU ZAMAN OGLUM YANIMDAYDI :COK PISMANIM KESKE TÜRKIYEM DEYIP GÜVENIP GETIRMESEYDIM NE TÜRKIYESI BE COK PISMANIM COK :KENDI ELLIMLE OGLUMU GETIRDIM ATIRDIM ICERI VICDAN AZABIYLA CAN CEKISIYOM RESMEN :BU OLANLAR BENI COK ETKILEDI VE YIPRATI :TÜRKIYEDE DOGDUM BÜYÜDÜM AMA TÜRKIYEYI SEVMIYORUM IKI IKI DÖRT EDER :RESMEN INSAN KANI EMIYORLAR HEP YALAN DOLAN HAKSIZLIKLAR :PKK YMIS BOS LAFLARYA BAHNELER :TABIKI TÜRKIYEDE ESITLIK OLMASA OLACAGI O OLUR :BASTAKILER ESITLIK KARDESLIK DÜZENLESINKI DOGRULUK OLSUN INSANI INSANA VURDURUYORLAR :ONDAN SONRA PKK YOK O BU BAHNELER HAZIR::BASBAKAN ÖNCE KIM SUCLU KIM SUCSUZ BUNU BI ARASATIRSIN :BU TÜKIYEYI RESMEN YOK EDIYORLAR ZAVALI GENCLERI YOK EDIYORLAR SUCSUZKEN SUCLU SIFATINA KOYUYORLAR :HENI DERLER YA YASIN YANINDA KURUDA YANAR HESABI ISTE AYNENDE ÖYLE::YAZIK GÜNAHSIZ INSANLARA YAZIK::::

 78. Arkadaşlar benim kardeşim 3 yıl 1 ay 15 gün cezası onandı geldi 15 gün önce içeri aldılar 5 yıl önce 35 gün yatmıştı şuan haksız yere içerde 5. paket çıkacak diyorlar buna uygun bişe varmıdır acaba ne kadarını yatacak ne olacak hiç bişey bilmiyoruz bilgilendirirseniz sevinirim…………

 79. Babama 2008den evrakta sahtecilik sucundan dolayı 2yıl hapis cezası gelmisti sonra bu dava 2013 kadar ilerledi ve onandı buna yapabilcek bişe varmıdır para cezasına dönüştürülürmü? 4. yargı paketinden yararlanabılınırmı suan ertelendi ceza bilen lutfen yorum yazsın Af bekliyoruzzzz affff

 80. birde daha yeni girdi ve arkadasım sucsuz yere qırdı yataklıktan suclandı bu yasa vururmu cevaplarsanız sevınırım

 81. allahım sen büyüksün eşim iftriradan ceza evinde cinsel olarak saldırdı dediler ceza aldı denetimli 5 yıl olsun 8.4 ay caza aldi

 82. DİKKAT…:bu AKP 13 yılın oldu bir indirim vermedin ben şu an dışardayım ama hasbel kader düşen de var bu içerdekiler hepsi suçlumu acaba ailelerini gürüyorum ziyarete gidiyorlar yağmurda çamurda o çile ile 4 göz ile sevdiğini gürsün diye her iktidar 1 indirim verdi ne olur yani versen indirim ve ya af etmek bir erdemliktir. bu çilelerin bitmesi için tüm partiler bunu isterseler TBMM sinen bu konuda soru önergesi verseler olur ama işte kardeşlik projesinin olmamasını AKP.CHP.MHP istemiyor insafa gelin ey bu partiler 1 yasa çıkarın millet günahtır. ey başbakan sen de yattın acaba nasıldı ona göre vicdanının sesini duy ver 1 yasa gitsin ne olur senden rica ediyorum.yoksa bu suçsuz yere yatanların günahı sizlerin.boynunuzdadır yatan bilir sende yatan biri olarak yardımcı ol allah aşkına müslümanlık adına inşallah bunu okursun.yardımcı olursun iş sende biter ey BAŞBAKAN….

Cevap Yaz