Dağlıca baskınını yapan Suriyeli PKK’lı Rüstem Cudi öldürüldü

Öldürülen Rüstem Cudi, Murat Karayılanın altındaki üst düzey yöneticiydi

PKK’nın Çukurca saldırısından 9 gün önce 10 Ekim tarihinde TSK’nın düzenlediği hava  harekatlarında PKK’nın çok önemli ismi Suriyeli Rüstem Cudi’nin de aralarında bulunduğu üst düzey 3 örgüt yöneticisinin öldürüldüğü ortaya çıktı.

PKK’nın açıklaması dün örgüte yakın sitelerde yer aldı. 24 askerin şehit edildiği saldırıların bu nedenle gerçekleştirildiği belirtildi. Örgütte büyük yıkıma yol açan bu hava bombardımanından sonra  örgütün ‘varlığını’ ispat için bu katliamı yaptığı belirlendi.

10 Ekim tarihinde Hakurke ve Hinere alanlarına yönelik olarak Savaş uçaklarının hava saldırısında KCK Konsey üyesi Suriyeli Rüstem Cudi, HPG Askeri Konsey Üyeleri Çiçek Kıçi ile Alişer Koçgiri’nin de aralarında olduğu 7 PKK’lının  öldürüldüğü ortaya çıktı. KCK, 24 askerin şehit edildiği Çukurca eyleminin,  harekatta öldürülen” HPG yöneticilerinin anısı için” gerçekleştirildiğini duyurdu.

ÇOK BÜYÜK DARBE 

KCK Yürütme Konseyi, Hava saldırısında hayatını kaybeden PKK’lılar arasındaki en önemli isim, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Rüstem Cudi.

Cudi Suriye uyruklu ve örgütün en önemli isimlerdendi. PKK içinde HPG’nin 1 numaralı ismi Fehman Hüseyin ve KCK üyesi Nureddin Sofi’yle birlikte en güçlü üç Suriyeli komutandan biri olarak tanınıyordu. Taraf gazetesi 20 Ağustos 2011′de, manset haberden Rustem Cudi’yi üç saldırının sorumlusu olarak yayınlamıştı. Gabar Dağı’nda 13, Dağlıca’da  12  , Çukurca’da 9 askerin şehit edilmesi olaylarının palanlayacısı olduğu belirtilmişti.

Öldürülen Rüstem Cudi, PKK'lıların önemli liderlerindendi

DÜNYA BASININA KONUŞUYORDU

Cudi, son olarak 21 Haziran 2007′de Financial Times gazetesine konuşmuş ve ‘ Biz savaşa hazırız” demişti.  Cudi, çok sayıda batılı gazeteye TV’ye PKK’nın görüşlerini açıklayan, ‘sözcü’ konumundaki bir isimdi. Rusya’da parti temsilciliği görevinde bulunmuştu. KCK Yürütme Kurulu üyesiydi…

HPG Konsey Üyesi Çiçek Kıçi (Guhar Çekirge), HPG Askeri Konsey Üyesi Alişer Koçgiri (Yücel Halis) ile birlikte; Nazlıcan, Eşref, Roj Amara ve Dr. Amara adlı PKK’lıların öldürüldüğü örgüt tarafından ilan edildi.

Yücel Halis öldürüldüHalis, Hakkari Dağlıca’da 12 askerin şehit saldırı sırasında kaçırılan 8 askeri, Kuzey Irak'a giden Demokrat Toplum Partisi (DTP) Milletvekillerine tutanakla teslim etmişti

YÜCEL HALİS HAKKARİ SORUMLUSUYDU

Hava harekatında öldürülen Alişer Koçgiri kod adlı Yücel Halis’in eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis’in yeğeni olduğu belirtildi. PKK’nın Hakkari bölge sorumlusu olduğu öne sürülen Halis, Hakkari Dağlıca’da 12 askerin şehit saldırı sırasında kaçırılan 8 askeri, Kuzey Irak’a giden Demokrat Toplum Partisi (DTP) Milletvekillerine tutanakla teslim etmişti.

RÜSTEM CUDİ VE HALİS YÜCEL NASIL ÖLDÜLER

DAĞLICA TABUR KOMUTANINDAN ŞOK İDDİALAR

Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz