Ana sayfa Cengiz Erdil KHAN AKADEMİ TÜRKİYE’DE

KHAN AKADEMİ TÜRKİYE’DE

710
0
PAYLAŞ

2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan ve kısa sürede milyonlarca kişinin ücretsiz eğitim aldığı bir platforma dönüşen Khan Academy bugüne kadar matematik, biyoloji, kimya, fizik, finans ve tarih gibi alanlarda verdiği yarım milyardan fazla ders ile dünyanın en büyük sınıfı olma özelliği taşıyor.

Khan Academy’nin ilk uluslararası iştiraki olarak faaliyete geçen Khan Academy Türkçe ise şu ana kadar Türkçeleştirilen 3000’den fazla ders videosu, binlerce alıştırma ve problem ile Türkçe eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla www.khanacademy.org.tr    adresinde hizmet veriyor.

Khan Academy Türkçe derslerinde seçmeli altyazılar da bulunuyor. Böylece işitme engelli kullanıcılar için de bir kaynak oluşturuluyor.

RS FM’de ‘’Atilla Güner’le Akşam Postası” programı editörü Cengiz Erdil’e konuşan Khan Akademi Türkçe Direktörü Alp Köksal ‘’ 100 kişilik bir ekiple 28 dile çeviri yaparak 200 ülkeye hizmet veriyoruz’’ dedi.

Cengiz Erdil ; Bu sistem dünyada nasıl kuruldu ?

Alp Köksal; Khan  Akademi 2006 yılında Amerika’da Salman Khan adında göçmen bir ailenin oğlu tarafından kurulmuştur. 100 kişilik bir ekiple 28 dile çeviri yaparak 200 ülkeye hizmet veriyoruz. Çevirileri  yapan bizlere yardımcı olan, ev hanımları, emekliler, işadamları ve farklı alanlarda çalışan 250’ye yakın gönüllü ile çalışıyoruz.

Cengiz Erdil; Türkiye’de ne zaman başladı ?

Alp Köksal; İngilizce dışında  ilk defa kurumsal olarak Türkçeye çevrilmeye başlandı. STFA Grubunun girişimiyle 2012 yılında Khan Akademinin Türkçe ofisi kuruldu. Türkçe servisi açıldığı günden itibaren 2.5 milyon online ders izlendi. Kendini geliştirmek isteyen herkese bekliyoruz.

Cengiz Erdil;Bu sistemle öğrenciler ile nasıl bağlantı sağlanıyor *

Alp Köksal; Sistem internet üzerinden online olarak çalışıyor. Bütün derslerimiz ve eğitim videolarımız tamamen ücretsiz. Üye olamaya gerek kalmadan da izleyebilirsiniz. Üye olduğunuz zaman öğrenci ve öğretmenlere özel yönlendirme, raporlama ve seviye tespiti yapılarak size uygun konulara yönlendirme yapabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK