Kanal İstanbul’un maliyeti ne olur?

İstanbul Kanalın maliyeti 10 milyar doların üzerinde bir rakam

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kanal İstanbul’un maliyetinin belki 10 milyar doların üzerinde bir rakam olabileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan’ın açıklamasının ardından İstanbul Kongre Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, Kanal İstanbul’un, Marmara’dan Karadeniz’e çıkacağını, iki yıllık etüt çalışmasının ardından, belki 8 yıllık bir imalatın sürebileceğini kaydetti. İstanbul’un risklerinin bu projede dikkate alındığını belirten Topbaş, “Kentteki deprem riskini de dikkate alacak bir proje çalışması olarak da değerlendirebiliriz” dedi.
Topbaş, Başbakan ile zaman zaman kent üzerinde helikopterle uçuşlar gerçekleştirdiklerini, bu sırada değerlendirmeler yaptıklarını, üçüncü köprüyle ilgili değerlendirmelerin de bunlardan biri olduğunu söyledi. Topbaş, “Sayın Başbakan’a teşekkür ediyorum çünkü bu tip çalışmaları bizimle hep paylaştı, fikirlerimizi hep sordu. Şu anda yaptığımız bu çalışma İstanbul’un geleceği. İstanbul’un kaderini konuşuyoruz. Belki çevreciler, şehir plancıları hemen eleştirel yaklaşıma gireceklerdir. Karşıtlar mutlaka olacak. Bu milletin projesi” diye konuştu.

10 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE OLABİLİR-

İstanbul Boğazı’nın geçiş yapan gemiler nedeni ile ciddi bir risk altında olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, deniz trafiği açısından gemilerin, Kanal’ı tercih edeceğini düşündüklerini dile getirdi. Maliyete ilişkin sorulara Topbaş, henüz net olmamakla birlikte tahminler olduğunu, fizibilite çıktıktan sonra maliyetin netleşebileceğini belirtti. Bir gazetecinin, “10 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bu doğru mu” sorusu üzerine Topbaş, “Onların üstünde bir rakam olabilir” demekle yetindi..

Benzer Haberler

Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz