İKEA’nın hangi şifonyer modeli 3 çocuğun ölümüne neden oldu? Türkiye’de satılıyor mu?

0
1330

İKEA, ABD’de 3 çocuğun ölümüne neden olan şifonyerleriyle ilgili şaşırtan bir uygulamayı Türkiye’de sürdürüyor. ABD başta olmak üzere pek çok ülkede satışı durdurulan ve geri çağrılan Malm tipi şifonyerler Türkiye’de satılıyor. Üstelik, İKE, ‘Bunu siz duvara monte edin’ diyor ve bu aparatları vermeyerek, “Nalburdan ya da yapı marketten alın” diyor. 3-5 TL’lik bir aparatı, tüketicinin ihtiyacına göre temin etmeyen İKEA’nun bu ürünü, riskli olmayı sürdürüyor. 

Yaşları bir ile iki arasında değişen üç çocuğun şifonyere çıkmak isterken altında kalıp ölmesi dünyada yankı uyandırmıştı.  IKEA 50 milyon dolarlık tazminata mahkum oldu. Bu para üç aile arasında eşit bir şekilde paylaştırılacak. 

IKEA son iki yılda yaşanan ölümlerin ardından yaklaşık altı ay önce MALM serisi şifonyerlerin dünya genelinde toplanmasına karar vermişti. IKEA dünya genelinde 29 milyon adet ürün için geri ödeme yapılacağını da duyurmuştu. 

ABT Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu Başkanı Elliot F. Kaye, ölüme yol açan ürünleri böyle gösterdi

SON İKİ YILDA ÜÇ ÇOCUK ÖLDÜ

ABD’de son iki yılda Malm serisi şifonyerin kolayca devrilmesi nedeniyle üç çocuk mobilyaların altında kalarak öldü. İki yıl önce hayatını kaybeden iki yaşındaki Curren Collas’ın annesi, “Şifonyerlerin duvara monte edildiğini daha önce duymamıştım. Bu ürünlerin kolayca devrilmemesi gerekiyor” dedi.

İKEA’nın ABD’de 3 çocuğun ölümüne neden olan malm serisi şifonyerinin, ölüme nasıl yol açtığı ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nca böyle test edildi

22 aylıkken hayatını kaybeden Janet MCGee’nin annesi Janet, “Bizim dayanmak zorunda kaldığımız acının başka ailelerin de başına gelmesini istemiyoruz” açıklamasını yapmıştı. 

Şifonyerlerde yapılan güvenlik testinde MALM serisi başarısız oldu. Standartlara göre şifonyerlerin çekmeceleri 25 kilogram ağırlıkla devrilmeden açılabilmeli. Yapılan testler MALM serisi şifonyerlerin çok daha azında bile devrildiğini gösterdi.

ABD’DE KALDIRILDI TÜRKİYE’DE SATILMAYA DEVAM EDİYOR

Malm serisi şifonyerler dünya genelinde son 13 yılda 65 milyon adet sattı. ABD’de satışı durdurulan ve IKEA’nın ülkede satış yapan internet sitesinden kaldırılan Malm serisi ürünleri, IKEA Türkiye’nin internet sitesinden satılmaya devam ediyor.

İKEA’nın malm serisi ürünü Türkiye’de satılmaya devam ediliyor.

IKEA yönetimi ABD’de çocuk ölümlerinin ardından yaptığı açıklamayla kullanma klavuzunda şifonyerlerin duvara monte edilmesi gerektiğini belirtmişti. Ancak daha sonra ürünler için geri çağırma çağrısı yaptı ve satışı durdurdu. 

 

 İKEA’DAN ŞAŞIRTAN UYARI: SABİTLEME ÜRÜNÜ NALBURDAN ALIN

İKEA Türkiye’de satışını sürdürdüğü Malm serisi ürünler için, duvara sabitleyin uyarısı yapmaya başladı. Ancak, sabitleme işlemi için gereken malzeyi, nalbura danışmak gerektiğini belitti. Oysa, büyük bir firmanın, duvar yapısına göre, iki küçük metal aparatı kasada vermesi mümkün. Bunu yapmayıp, 3 TL ‘lik parça için yorucu ve zahmetli bir yola yöneltmesi tüketicilerin tepkisini çekiyor.

İKEA internet sitesindeki uyarı şöyle:

Mobilyanın devrilmesi sonucu ölümcül veya ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Devrilme riskini önlemek için mobilyanın duvara sabitlenmesi gerekmektedir. Duvar yapı malzemeleri farklılık gösterebileceğinden, mobilyanın duvara sabitlenmesi için gereken bağlantı parçaları ürüne dahil değildir. Evinizin duvar yapı malzemesine uygun bağlantı parçaları seçiniz. Duvar yapı malzemenize uygun bağlantı parçaları satın almak için en yakın yapı market ya da bir nalbur dükkanından bilgi alabilirsiniz

IKEA TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Basında çıkan haberlerin ardından IKEA Türkiye bir açıklama yaptı. Açıklamada şifonyerlerin duvara sabitlenmesi yönündeki IKEA olarak, çocukların dünyadaki en değerli varlıklar olduğunu düşünüyor, ürünlerimizin güvenliğini en önemli önceliğimiz olarak görüyoruz. Çocuklu yaşama uygun olarak, ürünlerimizin en güvenli şekilde kullanılması için uzun yıllardan beri montaj aparatlarını ve gerekli uyarı talimatlarını ambalajlarda bulunduruyoruz.

Bu anlayışla, IKEA şifonyerleri, dünyadaki tüm IKEA mağazalarında; duvara montaj için gereken sabitleme malzemesiyle birlikte satılmaktadır. Ürünün ambalajında bulunan kullanım kılavuzunda, “Mobilyanın devrilmesi sonucu ciddi kazalar meydana gelebilir. Devrilme riskini önlemek için mobilyanın duvara sabitlenmesi gerekmektedir.” uyarısı yer almakta ve nasıl kullanılması gerektiği açıkça belirtilmektedir.

Tüm şifonyer ve benzeri mobilyaların kullanımında eşya devrilme kazalarını önlemenin en iyi yolu, eşyayı duvara sabitlemektir. IKEA ürünleri de eşya devrilme kazalarını önleyecek şekilde tasarlanmaktadır ve üretimi öncesinde testlerden geçirilmektedir. IKEA mobilyaları, Avrupa Güvenlik Standardına (14749 EN) uygunluk açısından test edilmiştir. MALM şifonyerlerin satışı sadece ülkemizde değil Avrupa’da pek çok ülkede devam etmektedir.

Yaşanılan kazalar nedeniyle tüm IKEA Ailesi olarak çok üzgünüz. Şifonyer devrilme kazalarını önlemenin en iyi yolu, ürünün yanında gelen sabitleyici ve aletlerle şifonyeri duvara monte etmektir. IKEA, sabitleyicileri ürünle beraber verirken, montaj kılavuzunda duvara sabitleme aşaması da belirtilmektedir.

Konunun hassasiyetine dikkat çekmek için, IKEA Türkiye olarak gerek web sitesimizde, gerekse mağaza içi iletişimlerimizde MALM şifonyerlerin duvara sabitlenerek kullanılmasına dair uyarıcı bilgilere yer verilmektedir.

ABD Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nun İKA’nın sorunlu ürünleriyle ilgili ilginç vediosu şöyle:

http://metro.co.uk/video/ikea-recalls-29-million-chests-drawers-child-deaths-1385225/?ito=vjs-link

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here