Evlenmek isteyen gençlere 10 bin TL kredi

Hükümet ‘erken evliliği’ teşvik etmek için önemli bir adım attı. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi zorluklar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi amaçlıyor. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de dikkate alınacak.

 Zaman gazetesinin habeerine göre; Hükümet  bir yandan 3 çocuğa teşvik çalışmaları yaparken, diğer taraftan da evliliğe finansal destek sağlayacak çalışmalara başladı. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışma, gençlerin maddi sıkıntılar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmeyi hedefliyor. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Ödemeler ise 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de baz alınacak. Bütün bu ölçütler çerçevesinde kredi miktarı artabilecek ya da taksit sayısı çoğaltılabilecek. Çalışma, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından yürütülüyor.
Gençlere 10 bin tl evlilik kredisi verilecek

Gençlere 10 bin tl evlilik kredisi verilecek

Hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı.

 

yeni bir ev kurmanın toplam masrafı 20 bin YTL’yi buluyor. Ana hatlarıyla yeni bir yuva kurmanın yolu ise şöyle:

* Yemek takımı, yatak odası ve koltuk takımı, gümüşlük, sehpalar 4000 YTL.

* Buzdolabı, çamaşır, bulaşık makinesi, fırınlı ocak, elektrik süpürgesi, televizyon, ütü 3000 YTL

* Çift kişilik yatak, 2 kanepe, toplam 10 metrekarelik halı, 10′ar metrelik perde, yatak örtüsü, yorgan, battaniye, çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, havlu ve ev tekstili 2000 YTL.

* Cam, porselen, çelik ve plastik ev ve mutfak eşyaları 500 YTL.

* Düğün için altın takı, gelinlik, damatlık, salon, düğün yemeği, davetiye, nikah şekeri 5500 YTL

* Ekstra harcamalar (bahşiş, kuaför, fotoğrafçı, tatil, gelin arabası süslemesi, ulaşım vs) 5000 YTL

Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz