Ana sayfa Ekonomi Emekliye yüzde 7 zam…

Emekliye yüzde 7 zam…

236
0
PAYLAŞ

Programa giren emekli maaş zammı ise SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına önceki altı aylık enflasyon tahminine göre yapılacak. Buna göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla işçi ve esnaf emeklisine yüzde 4,22 ve yüzde 2,78 oranında zam öngörüldü. Ayrıca, 2012 yılında emekli aylıklarında kademeli intibak yapılacağı programa girdi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan programda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun maaş ve sağlık ödemeleri de şekillendi. Yeni yıldan itibaren sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirlerinin 131,7 milyar lira, toplam giderlerinin 157,2 milyar TL ve gelir gider açığının 25,5 milyar TL olması hedeflendi.

SGK’YA 69,1 MİLYAR LİRA TRANSFER

2012 yılında SGK’ya yapılacak açık transferi de belli oldu. Faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, hizmet akdiyle çalışanlar için 5 puan prim indirimi ve özürlü primi teşviki, prim ödeme gücü olmayanların GSS primi de dahil olmak üzere toplam 69,1 milyar lira tutarında transfer yapılması öngörüldü.

İŞSİZLİK FONU’NDA GAP’A 1,3 MİLYAR LİRA

Yine programda yer alan İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirinden Güneydoğu Anadolu Projesine 1.3 milyar lira kaynak aktarılacak. Fonun Bu kaynak işsizlikle mücadele ve kalkınma amacıyla kullanılacak. Bu çerçevede, Fonun toplam gideri 4 milyar 81 milyon TL’ye ulaşacak. 2012 yılında toplam Fon varlığının 62 milyar liraya ulaşması programda yer alan hedefler arasında bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK