Elvis’ten önce hiçbir şey yoktu

0
1062
  • “Kalbin atmayı kestiğinde içinde olanı bilmenin dünyada bir yolu yok. Tüm dünya sarsıldı. Senden geriye yeller esiyordu.”

Robbie Williams

 

Elvis'in gençlik yılları

Elvis Presley 20. yüzyılın simge isimlerinden biriydi. Rock’n Roll’u icat eden isim sayılmazdı, ancak bu muzik türünün yaygınlaşmasında en önemli katkıyı sağladı. 1977 yılının 16 Ağustos günü öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Kayıtları bir milyardan fazla sattı, taklitçileri hala şov gösterilerinde onun anısını yaşatıyor. Kral hala gönüllerde yaşıyor!

[imagebrowser id=366]

Onun hikayesi bir trajedi ile başladı. 8 Ocak 1935’te annesi Gladys Love Smith bir dikiş makinesi operatörü iken tek yumurta ikizleri dünyaya getirmeyi bekliyordu. Doğum sırasında bir çocuğu ölü doğdu, yaşayan oğluna Elvis Aaron adını verdi.

Çocukluğu yoksulluk içinde geçen Kral Elvis’in babası 8 dolarlık borcu yüzünden hapse girince, aile evlerini kaybetti. Kiliselerde şarkı söyleyen Elvis 10 yaşında Mississippi-Alabama Fuar ve süt ürünleri şovunda kovboy kıyafetleri giyerek Old Shep şarkısını seslendirdi ve ikinci oldu. Hediye olarak ona akustik bir gitar verildi, o ise bir bisikletin hayalini kuruyordu.

Ailenin başı dertten kurtulmuyordu, bu yüzden yaşadıkları yeri terk ettiler ve 1948 yılında Memphis, Tennessee’ye taşındılar. Kamyon şöförlüğü yapan Elvis, bir yandan da elektrikçi olmak için dersler alıyordu. Barlarda da 4 arkadaşı ile birlikte sahne alıyordu.

1953 yılında Lise’den mezun olduğunda daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başladı. ‘My Happiness’ ve ‘That’s When Your Heartaches Begin’ parçalarını annesine doğum günü armağanı olarak yazmıştı. Memphis Recording ve Sun Recording’e giderek sesini dinlemelerini istedi. Plak yapımcısı ve müzik şirketi sahibi Sam Phillips, Elvis’in ses tonundan ve müzik tarzından çok etkilendi.

Elvis'in ilk kayıtlarıdan bir resim

Kariyeri yavaş yavaş ilerleyen Elvis yaptığı single parçalarla listelerde 1 numara olmaya başladı.

“Heartbreak Hotel” parçası ise Elvis Presley’in tekrar müzik listelerine girip 8 hafta boyunca listelerde kalmasıyla son buldu. Ed Sullivan’ın televizyon programına çıkan Elvis Presley, hareketleri ve konuşmasıyla ilgi çekti. Bu ilginin farkına varan ve onların doğrudan kalplerinde son bulan parçalarla karşılık veren Elvis bu dönemde “Don’t Be Cruel,” “Hound Dog,” “Love Me Tender,” “All Shook Up” ve “Jailhouse Rock.” parçalarını yaptı.

 

 

“I Want You”, “I Need You”, “I Love You” parçasıyla 11 hafta boyunca listerde kalan Elvis hızla yükseliyordu. 1956 Kasım’ında “Love Me Tender” filmiyle kamera karşısına geçti, böylece ileride 31 filmde yer alacağı Hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı. Bu filmden iki ay once Ed Sullivan’ın televizyon programında ‘Love Me Tender’ı televizyon ekranlarında onu izleyen 54 milyon izleyici önünde söyleyerek ününe ün katmıştı, artık Amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlayacaktı.

1969 yılında Las Vegas’ta konaklamaya başladı. Şovların ve televizyonların aranan ismi oldu.

 

Elvis Presley Beyaz Saray ziyareti Richard Nixon'la... 21 Aralık 1970

Elvis son yıllarda çok yeme hastalığına yakalanmıştı. Sabahları kahvaltıda onlarca sosis, bal, tereyağı ve ekstra malzemeler içeren hemen hemen yarım metrelik bir sandviç yiyordu. 1973yılında eşinden boşanan Elvis Presley, 1977 yılında Indianapolis’deki son konserinden sonra 16 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Ölümünden sonra açıklama yapan Doktor Jerry Francisco ölümüne kalp yetmezliğinin neden olduğunu söyledi.

 

Elvis Presley'in, Graceland, Memphis, Tennessee'deki kabri

Yaşamı boyunca her türlü şöhret, unvan ve zenginliği yaşayan Presley’in şöhreti hayata gözlerini kapatmasından bu yana onyıllar geçmesine rağmen hiç azalmadı. Dünyanın her köşesinde taklit yarışmaları yapıldı. Hayran klüpleri ve web siteleri kuruldu. Sayısız televizyon, radyo programı vebelgesele konu oldu. Hayranları ona o kadar bağlandılar ki halen onun ölmediğine ve ıssız bir yerde şöhretten uzak bir yaşam sürdüğüne inananlar dahi vardır. Ayrıca özellikle ABD’de ölümden dönen insanların Işıklı bir tünel gördüm. Elvis bana tünelin sonundan el sallıyordu anlatımları bilimsel araştırmalara konu olan bir fenomene dönüştü.

“Elvis’den önce, hiçbir şey ama hiçbir şey yoktu”

John Lennon

 

Elvis'in binlerce taklitçisi var

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here