Çukurca saldırısında 24 güvenlik görevlisi şehit

0
939
Çukurca 'da saldırı

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde teröristler gece 01.00  saatlerinde aynı anda 8 askeri bölgeyi hedef alarak silahlı saldırı gerçekleştirdi. Çatışmalar sabaha kadar sürdü.

Saldırıyı 200 kişilik PKK’lı grubu gece yarısı başlattı. İlçe merkezindeki polis ve jandarma binalarıyla güvenlik noktalarına ağır silahlarla saldıran teröristler, dikkatleri buraya çekti. Hemen ardından ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Işık Bölgesi’nde, Çukurca 21’inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı’na bağlı sınırın sıfır noktasındaki Kekliktepe Karakolu’na teröristler ağır silahlarla saldırdı.

Kekliktepe karakolunda 21 güvenlik görevlisinin şehit düştüğü öğrenildi… Çok sayıda hedefe şaşırtmaca saldırı PKK’nın yeni stratejisi içinde yer alıyor. Bu da birliklerin birbirlerine yardım etmesini önlüyor. Son zamanlara PKK bu tür saldırılar yapmaya başladı.

Saldırı yapılan bölgeler şöyle:

  • Çukurca İlçe Jandarma Komutanlığı
  • Çukurca Asayiş Bölük Komutanlığı
  • Çukurca Asayiş Tepe Üs Bölgesi
  • Çukurca Sivri Tepe Üs Bölgesi
  • TOKİ Polis Lojmanları
  • Gezitepe Jandarma Sınır Komutanlığı
  • Çukurca-Keklikkaya sınır noktası
  • Bankardi sınır noktası
  • Diyarbakır-Lice’deki 2’nci Motorize Piyade Tugayı’ndan bölgeye lojistik amaçlı giden birlik

İki noktada 21 şehit verildi

Keklikdere bölgesinde 21 asker şehit oldu. Çukurca merkezde de 3 güvenlik görevlisi şehit. Bu iki noktada 24 şehit verildi. Çukurca Işıklı bölgesi Irak sınırına yakın komando tugayına sabaha kadar saldırı yapıldı. Saldırıda bazıları ağır olmak 18 güvenlik görevlisi yaralandı. Çukurca’da olağanüstü hal ilan edilmiş durumda. Çukurca, Irak sınırına çok yakın bölgede. Saldırı yapan teröristler sabahın ilk ışıkları ile birlikte Irak sınırına kaçtılar. Reuters haberi ilk duyuran ajans oldu. İngiliz ajans 24 şehit olduğunu duyurdu.

Irak’a kara harekatı bekleniyor

Irak’a kaçan teröristler için kara veya hava harekatı yapıldı. Hakkari Dağ Komondo Birliğinden askerler Kuzey Irak’a girip sıcak takiple operasyona başladılar…

Hakkari’ye bağlı Çukurca ilçesinin Keklikdere bölgesinde 21, Çukurca ilçe merkezinde de 3 güvenlik görevlisinin şehit olduğu bildirildi. Teröristler tarafından gece saatlerinde emniyet ve jandarma binalarına yönelik gerçekleştirilen saldırıların bilançosu sabah saatlerinde ortaya çıktı. Gece saatlerinde başlayan saldırılarda polis ya da asker olduğu belirtilmeksizin 24 güvenlik görevlisinin şehit olduğu belirtildi.

DAĞLICA TABUR KOMUTANI’NDAN SARSICI İDDİALAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here