Çin’in Varyag oyunu: ‘Kumarhane’ dedi, uçak gemisi yaptı

Boğaz'dan geçen Varyag'ın son hali: Uçak gemisi oldu

 

Varyag, 1 Kasım 2001′de İstanbul Boğazı’ndan geçerken, ‘Çin’de kumarhane’ olacak açıklaması yapıldı. Ve aradan 10 yıl geti, Çin Savunma Baanlığı, Vayag’ın Çin’in ilk uçak gemisi olarak yakında hizmete gireceğini açıkladı.

Boğaz’dan geçişi olaylı olmuştu. Ukrayna dev ve çirkin bir gemi iskeleti olarak Çinli birturizm  firmasına satmıştı gemiyi.Varyag adlı bu gemi iskeleti, römorkörlerle 1.5 yılda Çin’e götürüldü. 500 metre boyunda bir uzunluğu vardı 

Varyag bir uçak gemisi olarak yapılmıştı. Kardeşi Kuznetsov ile birlikte SSCB’nin yaptığı ilk uçak gemileri olacaklardı. Büyüklük açısından ABD’nin sahip olduğu uçak gemilerinden sonra dünyada 2. sıradaydılar ve SSCB’nin denize indirdiği en büyük savaş gemileriydiler. Bu gemilerin ağırlığı, tam yüklüyken 67.500 tondu. Kuznetsov 1982′de tezgâha konuldu, 1985’te denize indirildi ve 1990’da da hizmete girdi. Halen de Rusya’nın Kuzey Denizi Donanması’nda hizmet veriyor. Varyag ise 1985’te Riga adıyla tezgâha konuldu. Sonra adı Varyag olarak değiştirilip 1988’de denize indirildi. Ama bir türlü tamamlanamadı. 

 UKRAYNA SATTISSCB’nin parçalanmasından sonra Varyag, Ukrayna’da kaldı. Geminin yapım çalışmaları bir süre daha yavaş tempoda sürdü. 1992’de ise tümüyle durduruldu. Aynı yıl Çin Halk Cumhuriyeti’nden resmi yetkililer gemiyi inceledi. Geminin tamamlanmasının maliyeti üzerinde taraflar anlaşamadığı için bu temastan bir sonuç çıkmadı. 1998’de bu defa Chong Lot adında bir Çin turizm şirketi gemiye talip oldu ve 20 milyon dolara satın aldı.

 Şirket, gemiyi Macau’ya götürüp, yüzer kumarhane olarak kullanmak istediğini belirtmişti. Ama bu açıklamayı kimse inandırıcı bulmadı. Gerçi Çin daha önce Sovyet Donanması’nın çürüğe çıkardığı Kirov ve Minsk adlı helikopter/dikine kalkan uçak taşıyıcı gemilerini de almış, bunlardan ilkini askeri gösteri parkı, ikincisini ise turizm sitesi olarak kullanmaya başlamıştı. Ama Varyag gibi bir tekneye hurda değerinin yaklaşık 3 katı kadar fiyat verip bir de onun üzerine 10 milyon dolar yol masrafı yaptıktan sonra kumarhane olarak kullanılması fikri pek de akla yakın görünmüyordu.

DÜNYAYI ATLATTILAR 

Varyag’ı satın alan şirketin bağlı olduğu holdingin yönetim kurulu başkanı Çin Halk Ordusu’ndan emekli bir subaydı ve yönetim kurulu üyelerinin 6’sı ise Çin’in önemli askeri tersanelerinden birisinin bulunduğu Yantai’de yaşıyorlardı. Gerçi bu Çin’de sık rastlanan bir durumdu ama ne de olsa dikkati çekmişti. Bu şirketin pek kumarhane işletme niyetinde olmadığını gösteren bir başka olay ise 2002′de oldu. 8 Şubat’ta Macau’da 3 kumarhanenin işletilmesi için ihale açıldı. İhaleye 21 büyük şirket teklif verdi. Aralarında Chin Luck Holding yoktu.

VE UÇAK GEMİSİ TAMAMLANDISonnda geçen çarşamba günü Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü resmen açıkladı. Varyag, Çin’in ilk uçak gemisi olark yakında hizmete girecek. ABD’nin 11, İngiltere ve Fransa’nın 1 uçak gemisi var. Çin de bu dev ülkeler arasına katıdı. Boğazlar’dan uçak gemisi geçemediği için, Çin “Kmahane yapacağız” dedi ve tarihinin en büyük silahına 10 yıl s0nra sahip oldu. Bu haber Chinea Daily gazetesinin mansetind yer buldu.

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Geng Yansheng açıkladı

Varyag, 10 yıl önce Boğaz'dan böyle geçti

Benzer Haberler

Yorum Yapılmamış

Cevap Yaz