Büyükada’da kilisede Şeb-i Arus konseri

0
638
Revnak Kadın Grubu Tasavvuf Müziği Topluluğu semazenler eşliğinde Şeb-i Arus konseri verdi.

17 Aralık 1273 tarihi Mevlana’nın Sevgiliye (Allah’a) kavuştuğu gün. ‘Ölmek şeker gibi tatlı bir şey, canı sen aldıktan sonra seninle olunca da tatlı candan da tatlıdır, ölüm” diyen Mevlana için  bugün ‘Şeb-i Arus’ yani ”Düğün Gecesi”… Mevlana bir 17 Aralık günü daha, 739. Vuslat Yıldönümünü’de anıldı.

‘Ne olursan ol, yine gel’ diyen Mevlana’yı anma etkinliklerinden biri de Büyükada’daydı. Adalar Belediyesi’nin 3. kez düzenlediği etkinlik Büyükada San Pasifico Latin Katolik Kilisesi’nde gerçekleşti.

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu ve Belediye Başkan Vekili ve Meclis Üyesi Raffi Hermon Araks, yaptıkları konuşmalarda ‘hoşgörü ve çokkültürlülüğün’ altını çizdiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şeb-i Arus konserinde, semazenler Revnak Kadın Tasavvuf Grubu’nun ilahileri eşliğinde gösterilerini sunarken, Agoşyan Trio da klasik müzik dinletisi gerçekleştirdi.

Yüzyıllardır farklı inançların bir arada yaşadığı, mozaikten öte, bu farklılıkların iç içe geçtiği Adalar’daki  bu etkinlik Mevlana’nın o ‘derya’ olan hoşgörüsüne ‘adalıların’ bir selamı gibiydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here