Açlık grevi eyleminde olaylar çıktı

0
347
Polis müdahale etti

Diyarbakır’da BDP’nin isteğiyle bugün başlayacak ve 48 saat sürecek kitlesel açlık grevi nedeniyle kentte kepenkler açılmadı. Eylem nedeniyle kentte olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Van ve Şırnak’taki eylemlerde ise olaylar çıktı.

Diyarbakır’da BDP’nin 48 saat sürecek kitlesel açlık grevi çağrısı nedeniyle kepenk kapatma eylemi yapıldı.

Eczane ve fırınlar dışında kentteki işyerlerinin neredeyse tamamı açılmazken, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü olağanüstü güvenlik önlemi aldı.

Özel harekat timleri ve çevik kuvvet ekipleri kentin birçok yerinde güvenlik önlemi alırken, caddeleri dolaşan bir polis aracından Valilik tarafından yapılacak eylem ve yürüyüşlerin yasaklandığını duyuran anonslar yapıldı.

Polis aracından, “17-18 Kasım tarihlerinde Koşuyolu Parkı, Batıkent boş arazisine, Park Ormanı, Dağkapı Meydanı, Konukevi önü gibi yerlerde yapılacak eylem ve yürüyüşler Diyarbakır Valiliği tarafından yasaklanmıştır. Söz konusu bu yerlerde yapılacak toplanma veya eylemlere müdahale edilecektir. Tüm Diyarbakır halkına önemli duyurulur” denildi.

Polis araçlarından sürekli uyarı anonsları yapılırken, Kayapınar İlçesi Bayındırlık semtinde bulunan BDP il binasında ise toplanmaya başladı.

BDP il binası çevresindeki cadde ve sokaklarda çevik kuvvet ekipleri panzerler eşliğinde önlem alırken, BDP il binası önünde toplananlara polis aracından Türkçe ve ardından da Kürtçe uyarı anonsu yapıldı. Polis aracından Kürtçe “Üçüncü kezdir çağrı yapıyorum. Bu eyleminiz suçtur, dağılın” anonsu  yapıldı. Bunun üzerine BDP il binası önünde toplananların büyük bölümü parti binasına girdi.

Van’da, cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkati çekmek için BDP tarafından düzenlenen mitingin ardından dağılan grup, izinsiz gösteri yaptı.

Van’da polis müdahalesi

Van’da BDP’nin cezaevlerindeki açlık grevlerine destek amacıyla düzenlediği miting sonrası olaylar çıktı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yaptığı konuşmadan sonra kalabalığın kent merkezindeki BDP çadırına doğru yürümesine, polis izin vermedi. Polis, kalabalığı tazikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler de polislere taş atarak karşılık verdi. BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık, Pervin Buldan ve Nazmi Gür de olayların arasında kalarak zor onlar yaşadı. Ara sokaklardaki olaylar devam ederken, polis kentte geniş güvenlik önlemleri aldı. Olaylar sırasında 2 polis atılan taşlardan hafif yaralanırken, ilk belirlemelere göre 10 gösterici de gözaltına alındı. Polis helikopteri de sürekli olayların olduğu bölgede uçuş yaparak yerdeki ekiplere kordinat verdi.

Demirtaş: “Bugün ve yarın çok önemlidir”

Van’daki mitingde konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, açlık grevlerinin bitirilebilmesi için olumlu gelişmelerin çok kısa sürede yaşanmasını umut ettiğini söyledi. Demirtaş, önümüzdeki saatlerin çok önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Şu kritik saatlerde yapacağımız her şey açlık grevlerinin kaderini belirleyecek. İçerdeki arkadaşlarımızın yaşamı, doğrudan bizlerin mücadelesine bağlıdır. Bu nedenle vereceğimiz kararlar, önümüzdeki saatlerde yaşanacak gelişmeler doğrudan halkımızın kaderini belirliyor. Tek bir arkadaşımızın dahi yaşamını yitirmemesi için biz elimizden gelen gayreti gösterdik. Umut ediyorum ki bugün akşam saatlerine kadar daha ciddi daha doğru gelişmeler olur. Ve beklediğimiz gelişmeler olursa inşallah açlık grevleri ile ilgili bizler de ölümler gerçekleşmeden bu mücadeleyi kaldığı yerden devralıp sürdüreceğiz. Sizlerden beklentimiz bugün her yerde yüzbinlerle bu mücadeleyi devralmasıdır. Bugün ve yarın bu açıdan çok önemlidi.”

Cizre savaş alanına döndü

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde aralarında kadınlarında olduğu 90 kişinin açlık grevinde bulduğu Özgürlük Parkı’nda kalabalığın toplanması üzerine polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Kalabalığın dağılmaması üzerine polis gruba gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Grupta bulunanlar da polise taş, molotof kokteylleri attı. Atılan bazı molotoflar polis araçlarına isabet ederek, alev aldı. Alevler polislar tarafından söndürülürken, parkın etrafı savaş alanına döndü. Cizre’de çıkan olaylar Cudi ve Nur Mahallesi’nde sürdü. Burada ara sokaklara kaçan göstericiler ile polis arasında uzun süre kovalamacalar sürdü.

Silopi ve Nusaybin

Kepenklerin kapalı olduğu Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde BDP önünde toplanan bir grubun polis dağılmasını istedi. Polis dağılmayan gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Ara sokaklara kaçan göstericiler, polise taş ve molotof attı. Göstericilerin bir kısmı ise Habur- Silopi uluslararası karayoluna gelerek eylem yaptılar. Burada lastik yakıp yol kesen göstericilere polis su sıkarak müdahale etti. Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde de BDP’lilerin yaptığı basın açıklamasının ardından sokaklara bariat kurup ateş yakan göstericiler polisle çatıştı. Olaylara karışan 3 kişi gözaltına alındı.

Bodrum’da BDP binasına saldırdılar

Bodrum’da ise bir grubun, BDP İlçe Başkanlığı binasına yaptığı taşlı sopalı saldırıda, binanın camları kırıldı. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP’li bir grup, Gümbet’teki ilçe başkanlığı binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından 6 BDP’li, parti binasında açlık grevine başladı. Bu sıradaBDP karşıtı bir grup, giriş katındaki ilçe binasına taşlı, sopalı saldırıda bulundu. Saldırı sonucu parti binasının camları kırıldı, maddi hasar oluştu. Olay yeri inceleme ekipleri, BDP İlçe Başkanlığı’na gelerek inceleme yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here