45. SİYAD Ödülleri adayları açıklandı

0
593

aRAFSinema Yazarları Derneği (SİYAD), 45. Türk Sineması Ödülleri için adaylarını belirledi.

2012 yılında gösterime giren toplam 59 filmin 11’inin çeşitli dallarda değerlendirileceği listede Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Araf’ı tüm dallarda aday gösterilen tek film olarak dikkat çekerken; ‘Tepenin Ardı’, ‘Yeraltı’, ‘Gözetleme Kulesi’ ve ‘Babamın Sesi’ de birçok dalda aday gösterilen filmler olarak öne çıkıyor.

SİYAD’ın bu yıl 45. kez düzenleyeceği ödül töreni, 21 Ocak Pazartesi gecesi saat 19.30’da İstanbul-Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başlayacak ve D-Smart’ın 20. Kanal’ında HD olarak canlı yayınlanacak.

 

45. SİYAD – TÜRK SİNEMASI ÖDÜLLERİ 2012 ADAYLARI

EN İYİ FİLM

ARAF (Yapımcılar: Serkan ÇAKARER, Yeşim USTAOĞLU)

BABAMIN SESİ (Yapımcı: Özgür DOĞAN)

GÖZETLEME KULESİ (Yapımcılar: Nida Karabol AKDENİZ, Pelin ESMER, Tolga ESMER)

TEPENİN ARDI (Yapımcılar: Emin ALPER, Enis KÖSTEPEN, Seyfi TEOMAN)

YERALTI (Yapımcı:Zeki DEMİRKUBUZ)

 

EN İYİ YÖNETİM

Emin ALPER (TEPENİN ARDI)

Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)

Zeynel DOĞAN, Orhan ESKİKÖY (BABAMIN SESİ)

Pelin ESMER (GÖZETLEME KULESİ)

Yeşim USTAOĞLU (ARAF)

 

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN EN İYİ SENARYO

Emin ALPER (TEPENİN ARDI)

Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)

Orhan ESKİKÖY (BABAMIN SESİ)

Yeşim USTAOĞLU (ARAF)

Çiğdem VİTRİNEL, Şebnem VİTRİNEL (GERİYE KALAN)

 

CAHİDE SONKU EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Neslihan ATAGÜL (ARAF)

Devin Özgür ÇINAR (GERİYE KALAN)

Nilay ERDÖNMEZ (GÖZETLEME KULESİ)

Şebnem HASSANİSOUGHİ (GERİYE KALAN)

Selen UÇER (CAN)

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Engin GÜNAYDIN (YERALTI)

Barış HACIHAN (ARAF)

Tamer LEVENT (TEPENİN ARDI)

İlyas SALMAN (LAL GECE)

Olgun ŞİMŞEK (GÖZETLEME KULESİ)

 

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Laçin CEYLAN (GÖZETLEME KULESİ)

Banu FOTOCAN (TEPENİN ARDI)

Tilbe SARAN (ZENNE)

Nihal YALÇIN (ARAF) N

ihal YALÇIN (YERALTI)

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Kerem CAN (ZENNE)

Özcan DENİZ (ARAF)

Ilgaz KOCATÜRK (ARAF)

Mehmet ÖZGÜR (TEPENİN ARDI)

Serhat TUTUMLUER (YERALTI)

 

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

George CHIPER (TEPENİN ARDI)

Özgür EKEN (GÖZETLEME KULESİ)

Emre ERKMEN (BABAMIN SESİ)

Türksoy GÖLEBEYİ (YERALTI)

Michael HAMMON (ARAF)

 

EN İYİ MÜZİK

Volkan AKMEHMET, İnanç ŞANVER (TEPENİN ARDI)

Cahit BERKAY (BU SON OLSUN)

Demir DEMİRKAN, Paolo POTİ (ZENNE)

Marc MARDER (ARAF)

Ulaş ÖZDEMİR (UZUN HİKAYE)

 

EN İYİ KURGU

Zeki DEMİRKUBUZ (YERALTI)

Ayhan ERGÜRSEL, Pelin ESMER (GÖZETLEME KULESİ)

Orhan ESKİKÖY, Çiçek KAHRAMAN (BABAMIN SESİ)

Mathilde MUYARD, Svetolik Mica ZAJC, Naim KANAT (ARAF)

ÖZCAN VARDAR (TEPENİN ARDI)

 

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Kolektif (YERALTI)

Yelkan İŞKORKUTAN, Reza HEMMATİRAD (UZUN HİKAYE)

Osman ÖZCAN (GÖZETLEME KULESİ)

Osman ÖZCAN (ARAF)

Maja ZOGG (ZENNE)

 

EN İYİ BELGESEL

BEN GELDİM GİDİYORUM  (Yön: Metin AKDEMİR)

BEN UÇTUM SEN KALDIN (Yön: Mizgîn Müjde ARSLAN)

TELVİN (Yön: Okan AVCI)

AŞKIN KIŞ MEVSİMİ (Yön: Gülşah DOĞAN)

800 KM. ENGELLİ (Yön: Murat ERÜN)

ANA DİLİM NEREDE? (Yön: Veli KAHRAMAN)

DÜNYAYI KURTARMAYA ÇALIŞANLAR (Yön: A. Nazlı KAYA)

BEKLEMEK (Yön: Bülent ÖZTÜRK) SİİRT’İN SIRRI (Yön: İnan TEMELKURAN)

 

EN İYİ KISA FİLM

BİRLİKTE (Barış ÇORAK)

YUSUF’UN RÜYASI (Ferit KARAHAN)

BUHAR (Abdurrahman ÖNER)

SAMANYOLU (Aslı TOY)

BÉ DENG/SESSİZ (Rezan YEŞİLBAŞ)

SİYAD üyesi 52 sinema yazarının belirlediği adaylardan en iyilerin belirleneceği ikinci tur oylama ise 16 Ocak Çarşamba günü yapılacak. .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here