Van kenetlendi, Shopping Fest ile bölgenin yıldızı oldu

0
704

Van, Doğu Anadolu’nun en güzel illerinden biri.  Kocaman gölü, deniz olarak algılanıyor, herkes deniz diyor göle. Dağları, ovaları, Abalı Kayak merkezi, Akdamar Adası, kahvaltısı, balı, hemen akla geliyor. Tabii yıllarca terör nedeniyle, yol kesmeler, ağır güvenlik politikaları nedeniyle çok sıkıntı çekti Van. ..Sonra deprem acıları yaşadı..

Şimdi kent ayağa kalkıyor. Çözüm süreciyle kente huzu hakim oldu. Asker polis yol kesmiyor. Seyahat için engeller kalktı. Şehre lüks oteller açıldı. En son otellerden Elite World Otel en az 50 milyon dolara tamamlandı.  Yollar yapıldı, parklar yapıldı.. Turistler kenti keşfetti. İranlılar Newroz  tatilinde Van’a akın ediyor. İşte bu ortamda Van Tİcaret ve Sanayi Odası kenti seferber edecek projeyi hayata geçirdi: Van Shopping Fest

Alışveriş festiveline büyük ilgi var. Kent sokakları ışıl ışıl. 15 Mart’taki açılışta herkes oradaydı. Yerel iktidar ile merkezi iktidar arasındaki soguk savaşı yumuşattı bu festival..  Ak Partili milletvekilleri, festivale destek verdi. Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya başından beri desteğini ortaya koydu.

Yani van, küllerinden yeniden doğarken, siyasetin dar bakış açısı terkedildi. Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Necdet Takva ve ekibi, kenti hızla büyütmek için ter döküyor. Birleştiren güç oluyor.

van fest

KORTEJ YÜRÜDÜ FESTİVAL BAŞLADI
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), İranlı turistlerin Nevruz tatili dolayısıyla en yoğun geldiği dönemde kentin ekonomisinin canlanmasını sağlamak amacıyla organize ettiği “Van Shopping Fest”, kortej yürüyüşüyle 15 Mart 2015’te  başladı.

Festival kapsamında valilik önünde bir araya gelen Vali İbrahim Taşyapan, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, belediye başkan vekili Hatice Çoban, Van TSO Başkanı Necdet Takva, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş, davul zurnalar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi’ndeki Sanat Parkı’na yürüdü.

Van Shopping Fest açılışında, Vali Belediye Başkanı, VTSO Başkanı birlikte yürüdü
Van Shopping Fest açılışında, Vali Belediye Başkanı, VTSO Başkanı birlikte yürüdü

Burada açılan el sanatları stantlarını gezerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Taşyapan ve beraberindekiler, daha sonra vatandaşlarla halay çekti.

Festivalin 15 Mart-5 Nisan tarihleri arasında yapıldığını anımsatan Vali Taşyapan, bu dönemde İran başta olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçilerin kente geldiğini söyledi.

Alışverişin turistler için önemli bir konu olduğunu dile getiren Taşyapan, “Ticaret odamızın öncülüğünde bu etkinliğe katkı veren bütün esnafımıza ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Güzel bir katılımla festivali başlattık. Festivalin ilimize, esnafımıza bol kazanç getirmesini diliyorum. Bunu geliştirerek ilerleyen dönemlerde belki yılda iki kez yapma imkanı bulabiliriz” dedi.

Van Büyükşehir Belediye Başkanı Kaya ise kentin ekonomisini canlandırmak amacıyla 20 günlük bir festival düzenlendiğine dikkati çekerek, kentte yaklaşık 2 yıldan bu yana yaşanan ekonomik durgunluğun giderilmesi konusunda festivalin önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Etkinliğe destek veren herkese teşekkür eden Van TSO Başkanı Necdet Takva da “Dünyada ekonomi her şeydir. Elbette ekonomi her şeydir derken homojen bir dağılıma katkı sağlayacak kentsel ekonomiyi geliştirmek istiyoruz. Van’ın bölgede yöneten, yönlendiren bir misyonu olduğunu, kurumlarımızın da bu çerçevede rol model üstlenmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle İran’da, Nevruz yoğun katılımlı gerçekleşen önemli bir bayram. Bu 20 günlük etkinliğin kentimize katma değeri yüksek bir aktiviteye dönüşmesini bekliyoruz. Birlikte beraberce kentimizin kalkınmasına, ticaretine, refahına katkı sunalım istiyoruz” diye konuştu.

AK PARTİ’Lİ BİLİCİ DESTEK OLDU

Ak Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici, Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde birçok kurumun ve yüzlerce esnafın destek verdiği Van Shopping Fest adı altında düzenlenen alışveriş günlerinin tüm dünyada örnek teşkil edecek katma değeri yüksek bir festival olduğunu söyledi.
Açıklamalarda bulunan Mustafa Bilici, 15 Mart- 5 Nisan 2015 tarihleri arasında devam edecek ve her günü ayrı bir güzel programlanmış bu festivalin özellikle bu dönemde İran İslam Cumhuriyeti’nden yoğun gelen turistler ve diğer yabancı-yerli turist kitlesini hedef aldığını kaydetti. Bilici, “20 güne yayılmış festival, Newroz Bayramı’nı da içine alacak şekilde halk konserleri, tiyatro, indirim günleri, çekilişler gibi etkinliklerle Van’da bulunan herkese eğlenceli, keyifli ve bereketli bir zaman dilimi sunacaktır. Büyükşehir olan Van, ticaret potansiyeli ve konumu itibariyle bölgenin çekim merkezidir. Bu festivalle şehrimiz bölgesinde ticaret merkezi de olacaktır. Kamu ve özel sektör işbirliğiyle düzenlenen festival, sadece alışverişe dönük düşünülmemelidir. Van halkının kadirşinaslığı ile kentimizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin tanıtılmasına ve ilimizin marka değerine önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu festivalde katkısı olan bütün paydaşları, emeği olan bütün tüccar ve esnafları kutluyorum. Newroz Bayramı arifesinde bütün Van halkına ve misafirlerimize de keyifli eğlenceli günler diliyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ADAYI,   ÇAĞRISI YAPTI

Van milletvekili aday adayı işadamı Ahmet Fidan da, witter hesabından Türkiye’ye ilginç bir çağrı yaptı. Fidan, dünyaca ünlü kayak merkezlerine gidenleri Van’a şöyle çağırdı: “cart d’azur, Courchevel, Cortina..Tamam buraları gördünüz. Şimdi sırada VAN var. Haydi Abalı’ya.”   ..  Ahmet Fidan, hacdack olarak   ‘i kullandı ve şu çağrıları yaptı:

 

.Haydi İstanbul, haydi Ankara, G.Antep, Urfa, K.Maraş… VAN’a uçun. Van Shopping Fest başlıyor.

Van küllerinden yeniden doğuyor. İstanbul, İzmir, Ankara..Geelin, yaşayın .

cart d’azur, Courchevel, Cortina..Tamam buraları gördünüz.. Şimdi sırada VAN var. Haydi Abalı’ya..

Haydi Van, bu hacdack ile Van Shopping Fest’e Türkiye’yi davet edelim. Retweet edelim 

YGS sonrası, keyifli bir tatil arayan Türkiye’nin gençleri,Van’a gelin. Kadim medeniyetler şehrinde şenlik var

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here