Ana sayfa Ada'dan Haberler Pendik sahili açıklarına İBB üç yeni ada yapacak

Pendik sahili açıklarına İBB üç yeni ada yapacak

968
0
PAYLAŞ
Pendik sahilindeki üç adanın ismi belli değil. Konsepti, ticaret ve günü birlik ziyaret

Adalıların çok sık eleştirdiği ‘günü birlik ziyaretçi’ akınını azaltacak proje hayata geçiyor. Pendik sahiline üç yeni yapay ada yapılacak. Bisiklet kiralama yapılacak, su sporları için özel tesislerin bulunacağı adaları Büyükşehir Belediyesi inşa edecek.

. Pendik Sahili’nde Marina ile Pendik Tersanesi arasında hayata geçirilecek proje, birbiriyle bağlantılı 3 adadan oluşacak.

120 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje, toplam yüz ölçümü 603 bin 500 metrekare olan 3 adacıktan oluşuyor. Adaların toplam kıyı uzunluğu ise 7 bin 460 metreye ulaşacak. Tüm İstanbulluların ve ziyaretçilerinin faydalanacağı ada projesinin dinlence, eğlence ve sportif faaliyetleri bir arada barındırması hedefleniyor.

Pendik’te İstanbul Büyükşehir, üç adacık inşa edecek. Kıyı uzunluğu 7.5 kilometre olacak

Birbiriyle bağlantılı adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanı yer alacak. Adaya ulaşım için karayla arasında araç trafiğine kapalı bir asma köprü, yat ve çekek alanı, Teleferik İstasyonu ve Su Taksi Terminali inşa edilecek. Adaların arasına da köprüler inşa edilerek bağlantıları sağlanacak.

ADALARDA PİKNİK YERİ OLACAK

Projede yer alan 3 adacığın fonksiyonları şu şekilde belirlendi: 1’nci ada: Yüz ölçümü 372 bin metrekare olacak ada, su sporları merkezi olacak. Kumsalı bulunacak adaya; su sporları kulübü, yüzme havuzu, rafting parkuru, deniz feneri ve kayıkhaneler inşa edilecek. Ayrıca geniş bir piknik alanı olacak. Bu adada yelken, optimist, rüzgar sörfü, kürek, rafting ve plaj voleybolu gibi pek çok spor yapılabilecek. Su sporları tesisi ise sutopu ve sualtı sporları, olimpik açık ve kapalı havuzlar, kürek, sualtı hokeyi, sualtı ragbisi ve dalış okulu gibi çok sayıda su sporuna imkan verecek şekilde yapılacak.

Pendik sahilindeki üç adanın ismi belli değil. Konsepti, ticaret ve günü birlik ziyaret

BİSİKLETE BİNMEYE BÜYÜKADA’YA GELMEYECEKLER!

2’nci ada: Aktivitelerin toplandığı adanın büyüklüğü 125 bin metrekare olacak. İçinde ise su spor sahaları, mini golf, paten parkı, tırmanma duvarları, basketbol, futbol ve tenis sahaları, tırmanma duvarı, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve yeme içme alanları yer alacak.

TEKNE KİRALANACAK

3’üncü ada: 106 bin metrekare büyüklüğündeki ada, karşılama adası olarak planlandı. Adada karşılama çadırı, restoranlar, tekne kiralama, koşu ve bisiklet parkurları, iskeleler, gösteri alanları ve parklar bulunacak. Adaların ortasında ise gezinti ve spor için korunaklı bir su alanı bulunacak. Burada elektrikli tekne kiralama, kürekle sandal sefası, su bisikleti ve pedallı araçlar, su kayağı, su akrobasi gösterileri, optimist ve yelken faaliyetleri, saltanat kayığı, gezi ve amfibik araçla gezinti yapılabilecek.

 

‘ ‘PENDİK’E VİZYON KATACAK ÖNEMLİ BİR BÖLGE”

 

Pendik’in son yıllarda büyük projelerin adresi haline geldiğini belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Kamu ve özel sektör yatırımlarını peş peşe ilçemize kazandırmanın gururu içindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin şehrimize inşa edeceği Su Sporları Adası da Pendik’i geleceğe taşıyacak önemli bir vizyon projedir. Spor ve eğlencenin bir arada yer alacağı adalar, Pendik’i İstanbul’un cazibe noktası haline getirecek.” dedi.

BİR CEVAP BIRAK